Wieś znajduje się ok. 4 km na wschód od miasta Ustka. Swoją sławę Orzechowo zawdzięcza wspaniałemu 25 metrowemu klifowi, który cofa się co roku ponad 2 metry w głąb bukowego lasu. W pobliżu płynie kręta rzeczka Orzechówka, wpadająca do morza po przecięciu wysokiego brzegu. Orzechowo Morskie miało swój okres świetności w XIX wieku. Było wtedy modne, odwiedzali je goście wypoczywający w Ustce, mi.in. Otto von Bismarck. Z Ustki można tu dojść pieszo plażą lub dojechać przez Przewłokę.
Wydma Orzechowska
Wydma Orzechowska to nazwa ścieżki dydaktycznej w Orzechowie Morskim. stanowiąca główną atrakcję osady. Tablice, kładki i platforma widokowa - ułatwiają i urozmaicają przejście trasy liczącej niecałe 3 kilometry
Wieża widokowa
Spośród atrakcji tego miejsca trzeba jeszcze wymienić wysoką na 48 metrów wieżę widokową (obserwacyjną) nadleśnictwa Ustka. Obiekt, znajdujący się na terenie Ośrodka "Leśnik", można zwiedzać po wykupieniu biletu w tamtejszej kawiarni. Schody (240 stopni) kręcą się mocno w górę, ale widoki są wspaniałe, gdyż wieża znajduje zaledwie 200 metrów od morza.
Poddąbie
Poddąbie jest położone nad samym morzem i jest otoczone lasem i polaną. Wokół Poddąbia rozciąga się las z dębami, starymi bukami i wielkimi sosnami, prawdziwy las po którym można spacerować i zbierać grzyby. Jedynie 200 metrów gęstego lasu oddziela Poddąbie od szerokiej, piaszczystej plaży. Na stałe w Poddąbiu mieszka tylko 8 rodzin. W Poddąbiu są dwie smażalnie - restauracje serwujące wspaniałe domowe jedzenie.
Historia
Pod względem etnicznym cały czas ziemie te zamieszkiwane były przez grupę ludności słowiańskiej stanowiącej odłam zachodni Kaszubów. Osada, wedle niemieckich kronik, została założona w 1772 r. przez króla Prus Fryderyka Wielkiego, który nadał tu ziemię 12 kolonistom niemieckim. Od lat 30-tych XIX w. w szkołach wprowadzono wyłącznie niemiecki, a uczniów mówiących po kaszubsku karano chłostą. Miejscowa ludność stawiała czynny opór przeciw germanizacji.
Rowy
Rowy położone są na Pobrzeżu Słowińskim pomiędzy Ustką a Łebą. Cechami charakterystycznymi tej miejscowości są szerokie piaszczyste plaże, lasy borów nadmorskich oraz urwiste brzegi z klifami o wysokości do 30 metrów. Miasteczko położone jest w otulinie Słowińskiego Parku Narodowego. Słowiński Park Narodowy należy do sieci światowych rezerwatów biosfery UNESCO.
Kościół
Pierwszą świątynię wybudowano w XIV wieku. Do 1799 roku głoszono w nim kazania w języku słowiańskim. Kościół pw. Apostołów Piotra i Pawła został zbudowany w latach 1844–1849 w stylu neoromańskim, czyli nawiązującym do stylu romańskiego. Jest zbudowany z ciosanych, granitowych kamieni pochodzących z Kamiennej Wyspy na jeziorze Gardno. Budowla znajduje się w rejestrze konserwatorskim.
Drewniane rzeźby
W 2013 roku czwórka rzeźbiarzy, podczas 14 dniowego pleneru artystycznego w Rowach, zaczęła tworzyć w drewnie rzeźby związane z morzem i miejscowymi legendami. Wczasowicze wykupili jedną z rzeźb, żeby zdobiła Rowy. Była to rzeźba Rybaka.