Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku został wzniesiony w 1507 roku. W jego wnętrzu mieści się Muzeum Pomorza Zachodniego.
Witkacy
Zamek Książąt Pomorski kryje w swoich wnętrzach historię miasta, sztukę pomorza od XIV do XVIII wieku oraz największą na świecie kolekcję dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego).
Spichlerz Richtera
W okolicy Bramy Młyńskiej i Zamku Książąt Pomorskich znajduje się urokliwy, XVII wieczny Spichlerz Richtera. Współcześnie spichlerz słynie ze znajdującej się w nim klimatycznej herbaciani. Herbaciarnia oferuje ponad 300 gatunków herbat z całego świata.
Brama Młyńska
W średniowieczu Słupsk otoczony był murami obronnymi. Wybudowana w 1400 roku Brama Młyńska, została zrekonstruowana w 1960 roku. Znajduje się w niej pracownia konserwatorska Muzeum Pomorza Środkowego.
Brama Nowa
Bramy wraz z murami obronnymi broniły słupszczan przed najeźdźcami. Do dziś przetrwały dwie bramy. W Bramie Nowej znajduje się galeria sztuki.
Kościoły
Kościół Mariacki w Słupsku pw. NMP Królowej Różańca Świętego został wzniesiony w XIII wieku w stylu gotyckim. Stojąc tuż przy ścianie starej poczty widać krzywą wierzą Kościoła Mariackiego. Jest ona według pomiaru o 89 cm odchylona od pionu.
Kościół parafii rzymskokatolickiej św. Jacka w Słupsku. Kościół salowy, wzniesiony w stylu gotyckim w XV wieku. W XVII wieku jego wnętrze przebudowano w stylu barokowym oraz podzielono na dwie części, a wieżę zwieńczono barokowym hełmem, pokrytym miedzianą blachą.
Słupsk był jednym z pierwszych w Europie miast, gdzie zaczęto głosić luteranizm. W Słupsku jest Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętego Krzyża w diecezji pomorsko-wielkopolskiej. Jest to jedna z nielicznych dwujęzycznych parafii ewangelickich w Polsce.
Poczta
Heinrich von Stephan, rodowity Słupszczanin, minister poczty Cesarstwa Niemieckiego, któremu przypisuje się wynalezienie pocztówki, uruchomił 2000 budynków pocztowych w tym powstałą w 1879 roku Pocztę Słupską. Budynek poczty to przykład neogotyckiej architektury miasta.
Słupski tramwaj
Słupski tramwaj pojawił się w mieście w 1910 roku. Kursował z prędkością 20 km/h na dwóch liniach: czerwonej i zielonej. Tramwaje jeździły po Słupsku prawie 50 lat. Na zdjęciu odrestaurowany tramwaj na ulicy Nowobramskiej, na trasie jednej z dawnych linii.
Kulturalny Słupsk
W Słupsku odbywa się Festiwal Pianistyki Polskiej w Filharmonii Sinfonia Baltica. W Słupsku jest również teatr Rondo i Państwowy Teatr Lalki Tęcza.
Mały Paryż
Słupsk ze względu na swoje piękne parki i architekturę, zwany jest "Małym Paryżem". Słupsk jest miejscem muzycznych spotkań.
Zegar kwiatowy
Pierwszy zegar kwiatowy stworzono w XVIII w. Zegar kwiatowy w Słupsku istnieje od 2008 roku. Jego wskazówki mają 3 i 3,5 metra długości. Zegar najlepiej oglądać w pełnej krasie z pierwszego piętra Galerii Podkowa.
Upokorzony
Fritz Klimsch, "Upokorzony" rzeźba w kamieniu z ok. 1918 roku. Pomnik został sprowadzony z Damnicy w roku 1919 przez junkierską rodzinę von Gampi. Pomnik ustawiono w tamtejszym parku - cmentarzu, jako pomnik nagrobny członków rodziny, którzy stracili życie w I Wojnie Światowej. W 1970 roku został przewieziony do Słupska, poddany gruntownej renowacji i umieszczony na skwerze Pierwszych Słupszczan.
Galeria murali
Słupskie murale to ścienne obrazy przedstawiające postacie związane z historią miasta. Są wśród nich namalowani: Jerzy Waldorf, współtwórcy Festiwalu Pianistyki Polskiej, Heinrich von Stephan, rodowity Słupszczanin, minister poczty Cesarstwa Niemieckiego, któremu przypisuje się wynalezienie pocztówki oraz urodzony w Słupsku niemiecki artysta Otto Freundlich, którego prace wystawiane są w największych galeriach na świecie.
Neogotycki Ratusz
W Słupsku jest jeden z najpiękniejszych ratuszy miejskich w Polsce. Został zbudowany w 1901 roku. Malowidła i witraże z przedstawiające historię miasta zdobią ściany ratusza od wewnątrz. Z wieży widokowej można obserwować panoramę Słupska. O godzinie 12 z ratusza rozbrzmiewa hejnał Słupska i Ustki, z którą Słupsk tworzy dwu miasto.
Niedźwiadek Szczęścia
Symbolem miasta jest przynoszący szczęście niedźwiadek. Ten stary bursztynowy niedźwiadek był amuletem łowcy niedźwiedzi z przed prawie 3700 lat. W ratuszu znajduje się kopia słupskiego niedźwiadka szczęścia. Przez miasto prowadzi szlak niedźwiadka szczęścia. Na szlaku znajdują się pomalowane przez artystów odlewy bursztynowego niedźwiadka, znalezionego w 1880 roku w trakcie kopania torfu w tych okolicach.
Karczmy Słupskie
W Słupsku powstała pierwsza pizzeria w Polsce, utworzona w 1975 roku przez twórcę słynnej restauracji "Karczma Słupska".
Rzeka Słupia
Przez Słupsk przepływa rzeka Słupia, która w Ustce wpada do Bałtyku. Słupia jest rzeką łososiową. Rzeka w swoim górnym biegu ma górski charakter.