www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Węgry Węgry
  Buda i Peszt  

Umysł Peszt      

Most łańcuchowy i hotel Gelert
Most łańcuchowy i hotel Gelert

Peszt jest bardziej ruchliwy i ożywiony niż Buda. Centrum Pesztu stanowi zachowany do dziś fragment średniowiecznych murów obronnych. Nowoczesne, luksusowe hotele ciągną się wzdłuż pesztańskiego brzegu Dunaju, aż do XIX-wiecznego neogotyckiego budynku Parlamentu. W pierwszych dziesięcioleciach XIX w. Peszt był ośrodkiem ruchów reformatorskich.

Umysł Buda      

Od 1242 r. Buda była stolicą Węgier, a od 1350 r. została stałą rezydencją królów węgierskich. Peszt natomiast pozostawał ośrodkiem rzemieślniczo - handlowym. Podczas gdy Buda wyrastała wokół fortyfikacji i pałaców Wzgórza Zamkowego, w Peszcie zajmowano się handlem.
Pod panowaniem Andegawenów Buda stała się siedzibą królewską z wieloma pałacami na Wzgórzu Zamkowym. Tutaj węgierscy królowie budowali swoje zamki, ponieważ wzgórze było dogodnym punktem obronnym.

Buda jest najstarszą dzielnicą Budapesztu. Tu kryją się starożytne ruiny takie jak Amfiteatr przeznaczony dla 16 000 widzów. Budapeszteński amfiteatr, obejmował niegdyś większy teren niż Koloseum w Rzymie. W Budzie znajduje się również willa Herkulesa z mozaikową podłogą z III wieku n.e., skomponowaną z 60 000 kamyczków, dokładnie dobranych i zestawionych w Aleksandrii przed przywiezieniem na Węgry.


W Budzie udostępniono zwiedzającym ruiny wielkich rzymskich term (łaźni parowych) z zimną, letnią i gorącą wodą. Relaksujące i lecznicze właściwości źródeł mineralnych na tych terenach są znane od 2000 lat. Rzymianie zbudowali wspaniałe termy w osadzie Aquincum, którą założyli w miejscu dzisiejszej Budy. Aquincum została założona przez legionowy garnizon liczący 6000 żołnierzy. Pełny jej rozkwit przypadał na II i III wiek n.e. Turcy utrwalili zwyczaj kąpania się w łaźniach nawet kilka razy dziennie.


~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści