www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Niemcy Niemcy
  Frankfurt nad Menem  

Nad Menem odkryto ślady osadnictwa celtyckiego i germańskiego z I w. p.n.e. oraz rzymskiego z I i II w. n.e. Okoliczne rejony Renu zainteresowały Rzymian już 2 tyś. lat temu. Miasto położone u zbiegu dwóch rzek kwitło dzięki krzyżującym się tu szlakom handlowym. Nad brzegami Menu, w dobie rewolucji przemysłowej, powstały duże koncerny np. Opel, funkcjonujący na początku jako fabryka maszyn do szycia.

~:~

DBDziś Frankfurt nad Menem to kosmopolityczna nowoczesna metropolia - finansowa stolica Niemiec, z setkami banków. Znajdują tu się drapacze chmur mieszczące biura światowych korporacji finansowych i nowoczesnego przemysłu telekomunikacyjnego. Górujące nad Franfurktem supernowoczesne wysokościowiece Deutsche Banku (na zdjęciu) posiadają również własną kolekcję sztuki.

Umysł Port lotniczy      

W samolocie Lufthansy
Na lotnisku we Frankfurcie

Leżący w samym centrum Niemiec Frankfurt, jest najważniejszym węzłem drogowym, kolejowym i lotniczym kraju. Port lotniczy we Frankfurcie jest jednym z największych na świecie i największy w Europie. Stanowi główną bramę wjazdową do Niemiec. Na zaproszenie Niemieckich Linii Lotniczych Lufthansa i American Express Travel, mogłam zapoznać się z funkcjonowaniem tego ogromnego lotniska "od środka".

Umysł Goethehaus      

Dom GoethegoZ Frankfurtu nad Menem pochodzi Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832). Tu znajduje się Goethehaus, dom-muzeum, w którym pisarz się urodził, spędził dzieciństwo i lata wczesnej młodości. Znajdują się w nim rękopisy niektórych jego dzieł.

Goethe wspólnie z Schillerem (1759-1805) założyli Weimarskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki, które głosiło nowe spojrzenie na klasycyzm, oparte na ścisłym nawiązaniu do starożytności.

Nazwisko Goethego rozsławiły przekłady jego powieści na liczne języki obce. O swoich książkach, które przyćmiły jego inne dokonania, powiedział: "Są zaledwie cząsteczkami obszerniejszej spowiedzi". Goethe pisał dla przyszłych pokoleń.


~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Niemcy

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści