1 strona Astrologia Usługi Psychologia Zodiak Planety Domy

Logo           

Co to są archetypy ?

archetyp asertywność choroba psychiczna doznania zmysłowe filozofia frustracja integracja osobowości joga jogin karma innowacja inteligencja jaźń komunikacja kreatywnosc kreatywność medytacja motywacja mózg narzędzia nerwica nieświadomość psychologiczne nauka neuroza nirwana umiejętności interpersonalne umysł mistyka osobowość parapsychologia podświadomość indywidualna persona podświadomość zbiorowa psychika psychicznych psycholog psychologia psychologia sny społeczna psychologia zdrowia psychologii psychoterapia psychoza rozwój świadomości świadomość tradycja religia religioznawstwo rozwój osobowości symbol szczęście świadomość wyobraźnia wyzwolenie
Powszechnie odczuwamy, że archetypy oznaczają obrazy lub motywy mitologiczne już zdefiniowane i przez nas odziedziczone. Natomiast są one odwzorowaniem różnych obrazów świadomości ludzi, z uwzględnieniem szczegółów obecnych w otaczającej ich rzeczywistości. W obrazach archetypowych niezmienny jest tylko fundamentalny element danego obrazu, jego podstawowe archetypowe znaczenie symboliczne.

Archetypy są zatem wyposażone w swoją własną, specyficzną dla każdego z nich energię. W określonych okolicznościach przekazują nam informacje w formie symbolicznej przepełnionej głębokim sensem, jak również mogą przeciwstawiać się naszym świadomym intencjom, modyfikując je w sposób dla nas kłopotliwy.

Archetypy objawiają się często w sposób instynktowny, manifestując się w formie wizji symbolicznych. Pochodzenie zdarzeń i postaci archetypowych nie jest znane. Te same symbole ukazywały się ludziom w różnych epokach i różnych częściach świata, nawet tam, gdzie dziedzictwo pokoleniowe i przekazywanie poprzez migrację ludzi było niemożliwe.

Doświadczenie archetypu jest zazwyczaj bardzo mocne i bulwersujące oraz pozostawia trwały ślad w naszej osobowości.

Obrazy archetypowe ukazujące się podczas snu maja sztuczną formę i składają się z ciągu spokrewnionych obrazów, tworzących spójny obraz z życia.

Ważne jest by sobie zdać sprawę z wartości emocjonalnej archetypu. Bez tego obrazy mitologiczne są martwe. Archetypy zaczynają żyć kiedy cierpliwie staramy się odkryć dlaczego i w jaki sposób określony obraz ma dla nas wartość.


Powrót na początek tej strony.    Powrót do pierwszej strony.
Astrolog Dominik 

Archetypy
Choroba psychiczna
Podświadomość
Sny i marzenia
Symbole
Świadomość
Linki do stron przedstawiających obrazy archetypowe:

Bogowie indyjscy
Mandala
Sztuka w Buddyźmie   


Pojęcie archetypu jest również wyjaśnione na stronach:

Psychologia
Słownik