1 strona Astrologia Usługi Psychologia Zodiak Planety Domy

Logo           

Symbole

archetyp asertywność choroba psychiczna doznania zmysłowe filozofia frustracja integracja osobowości joga jogin karma innowacja inteligencja jaźń komunikacja kreatywnosc kreatywność medytacja motywacja mózg narzędzia nerwica nieświadomość psychologiczne nauka neuroza nirwana umiejętności interpersonalne umysł mistyka osobowość parapsychologia podświadomość indywidualna persona podświadomość zbiorowa psychika psychicznych psycholog psychologia psychologia sny społeczna psychologia zdrowia psychologii psychoterapia psychoza rozwój świadomości świadomość tradycja religia religioznawstwo rozwój osobowości symbol szczęście świadomość wyobraźnia wyzwolenie
Symbol, będący nazwą lub obrazem, posiada dodatkową cechę, która uzupełnia jego ewidentną, bezpośrednią i konwencjonalną wartość znaczeniową. Symbol posiada tajemnicę, ukrytą dla nas wartość znaczeniową. Jest to "podświadomy" aspekt symbolu. Nie ma możliwości zbadania tej ukrytej wartości. Nasz rozum tam nie sięga.

Symbole są produktami naturalnymi i spontanicznymi. Reprezentują więcej niż ich znaczenie bezpośrednie i ewidentne. I to odróżnia symbol od znaku.

Symbole w snach są manifestacją tej części psychiki, która wymyka się spod kontroli świadomości. Działania celowe nie są wyłączną domeną umysłu. Nie ma różnicy pomiędzy wzrostem organicznym a psychicznym. Tak jak roślina wypuszcza kwiaty tak psychika wytwarza swoje symbole. Sny są przejawem tego zjawiska.

Spośród symboli na szczególne wyróżnienie zasługują symbole kolektywne w swojej naturze i pochodzeniu. Są to zwłaszcza symbole religijne. Wierzący nadają im atrybut świętości i uważają za wynik objawienia. Sceptycy twierdzą, że zostały wymyślone. Rację mają i jedni i drudzy. Pochodzenie symboli jest tak odległe, że wydają się nie mieć rodowodu ludzkiego. Faktem jest również, że na przestrzeni dziejów symbole religijne były świadomie przekształcane. Pochodzenie symboli ma charakter zbiorowej reprezentacji snów i wyobrażeń ludów prymitywnych i nie ma nic wspólnego z wytworem przemyślanym.

Symbole kulturowe wyrażają ponadczasowe prawdy duchowe i są wykorzystywane przez religie. Po licznych adaptacjach zostały zaakceptowane przez współczesność.

Paradoksalnie nasze pokolenie czerpie wiele korzyści z symboliki mitów. Poprzednie pokolenia nie zgłębiały znaczenia wierzeń mitycznych. Były jedynie ożywiane przez ich mistyczną wartość znaczeniową.


Powrót na początek tej strony.    Powrót do pierwszej strony.
Astrolog Dominik 

Archetypy
Choroba psychiczna
Podświadomość
Sny i marzenia
Symbole
Świadomość
Pomocne strony:

Psychologia
Słownik