www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
« Autorka - Menu
· Niebezpieczeństwo jakie stanowi nowonarodzona istota
· Święto chicontes
· Ceremonia
· Chrzest
· Ofiara dla ziemi
· Ceremonia końcowa
Kult narodzin
Narodziny

Gdy uda się uniknąć wszystkich zagrożeń dla dziecka, udaje mu się bezpiecznie przyjść na świat. Ale za nim się to stanie, akuszerka często odwiedza dom przyszłej matki. Nadal większość kobiet woli rodzić w domu z akuszerkami. Przecież jest to ich sąsiadka, babcia, którą znają z dzieciństwa. Czas narodzin to także nie jest okres samotności. W porodzie oprócz akuszerki uczestniczą członkowie rodziny: jej matka, mąż, bratowa kuzynka, siostra, ciotka. Po narodzinach akuszerka zakopuje łożysko i pępowinę przed domem. To miejsce zawsze pozostaje święte "wszyscy przychodzimy na ziemię i do ziemi powrócimy", ale równocześnie miejsce to będzie niebezpieczne, gdyż może prowokować choroby u ludzi, którzy będą tam stali.
W czasie święta organizowanego siedem dni po narodzinach dziecka w tym miejscu akuszerka będzie składać ofiarę dla ziemi, żeby ta zwolniła narodzone dziecko, żeby nie chorowało, bo wszystko jest zapłacone. Rodzaj transakcji, bilansowanie wpływów i odpływów. Coś się wzięło i coś trzeba oddać. Powinno się tam posadzić bananowca lub jakieś drzewo. Poród odbywa się w kucki. Gorzkie zioła i ruta oraz świeże jajka zjedzone na surowo, przyśpieszają poród.

Po urodzeniu dziecka kobieta tradycyjnie pozostaje siedem dni w łóżku i jedzenie podaje jej się z daleka, a wszystkie prace powinna wykonać kobieta z rodziny, służąca lub akuszerka.

Niebezpieczeństwo jakie stanowi nowonarodzona istota

Jeżeli jest dobra akuszerka , przychodzi codziennie, zbiera zioła, namacza je w wodzie, myje młodą matkę i co rano przygotowuje jej herbatkę ziołową, żeby zapobiec infekcji. Wcześniej akuszerka prała pieluchy dziecka przez całe siedem dni. Matka dziecka nie wstaje w tym czasie z łóżka. Ten pierwszy okres po porodzie jest szczególnie niebezpieczny zarówno dla noworodka jak i dla jego matki. Siedem dni po porodzie organizuje się ceremonię, która się nazywa "chicontes", albo po prostu "siete dias". Zgodnie z wiarą "Nahua" noworodek, a także mały kociak, lub szczeniak "ma bardzo wysoką temperaturę, jest gorący, może spalić mamę, albo inną osobę, która ma z nim kontakt". Znane są opowieści o osobach, które się spaliły, bo bawiły się z bardzo małymi szczeniakami. Symptomami tego spalenia jest chudnięcie, osłabienie, smutek, apatia, utrata apetytu i chęci do życia. Ponieważ moc noworodka jest siłą magiczną, żeby ochronić, albo wyleczyć osobę, która ma kontakt z tą siłą, należ także użyć ceremonii magicznej. Żeby wyleczyć chorego należy zaprosić "curandero" - znachora, który może odpowiednio "oczyścić" osobę.


Narodziny

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści