www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Armenia Kraina Ormian
  Miasta  

Zabytki Armenii

Eczmiadzyn (do 1945 r. Wagarszapat) miasto niedaleko Erewanu, założone zostało przez cara Wagarasza I (pierwsza połowa II w.). Po zerwaniu łączności z Rzymem Eczmiadzyn stał się centrum religijnym i siedzibą zwierzchnika kościoła ormiańskiego - Katolikosa. Zachowały się do dzisiaj cenne zabytki: świątynia Ripsime (618 r.), bazylika Gajane (630 r.), cerkiew Szogakat (XVII w.) i skarbiec w którym znajduje się m.in. kawałek deski pochodzący z Arki Noego.

W pobliżu miasta znajdują się ruiny świątyni "sił opiekuńczych" w Zwartnoc (VII w.) - jeden z najwspanialszych zabytków Armenii.

Kumajari - drugie co do wielkości miasto Armenii. Leży na wysokości 1592 m n.p.m. Założone zostało w 1834 r. na miejscu średniowiecznego ośrodka. Zachowały się ruiny świątyni z VI w oraz bazyliki kopułowe: Astwacacin (XVII w.) i Amenaprikin (XIX w.).

Cachkadzor - położony jest w dolinie Razdanu. Na terenie miasta znajduje się oryginalny zespół architektoniczny z XI-XII w. - klasztor Keczaris składający się z szeregu świątyń m.in. Św. Grzegorza (XI w.), Arutiuna (XIII w.).


~~*~~


Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści