www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Uzbekistan Azja Centralna
  Azja Centralna  

Taszkent

Azja Środkowa to pięć państw:

Azja Środkowa to również 3.000 lat tradycji i kultury, widocznej w: Samarkandzie, Bukharze, Aszchabadzie... To ogromne góry do 7.000 m. oraz dwie wielkie pustynie: Kyzył Kum i Kara Kum.

~:~

Azja Centralna

~:~

Taszkent

Niepowtarzalna architektura Azji Środkowej, zadziwiające wzory wystroju kaflowego, fantastyczne ornamenty, snycerka, kobierce, tkaniny, to wszystko podziwiamy do dzisiaj. Wartości kultury narodów od tysiącleci zamieszkujących te ziemie pokazują, że liczne motywy i techniki powstałe w zamierzchłej starożytności, leżą u podstaw tradycji artystycznych istniejących do dnia dzisiejszego.

Za czasów dynastii Tang cesarze chińscy panowali nad ziemiami wchodzącymi w skład dzisiejszej Mongolii, Kazachstanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu i Kirgistanu.

Na północy obecnego Uzbekistanu i Turkmenii, w głębi pustyni Kyzył Kum, znajdowało się terytorium starożytnego Chorezmu. Jednego z najbogatszych państw Azji. Najstarszym plemieniem koczowniczym wśród mieszkańców stepów Azji Środkowej byli Sakowie.


End


Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści