www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Turkmenistan Azja Centralna
  Dywany  

Rzemiosło turkmeńskie

Kobierce odgrywały wyjątkową rolę w życiu plemion koczowniczych. Na kobiercu był stawiany pierwszy krok i kobierzec służył do zawinięcia ciała w ostatniej drodze. Służył do siedzenia i spania. W kobiercach przewożono cały swój dobytek z koczowiska na koczowisko.

Turkmeński bazar

Z dawien dawna dywanom na Wschodzie, przypisywano moce w zależności od nici, z których zostały utkane, rąk, które je stworzyły, słów wymawianych przy tkaniu, materiałów i kolorów użytych do ich wyrobu.


Magiczny dywan

To wszystko plus kształt dywanu, a także przedstawione na nim symbole, takie jak święte, dobroczynne drzewa, cyprysy, palmy, figowce, kwiaty i owoce, sprawiało, że dywan stawał się zaczarowany i mógł zabrać nas do innego świata, gdzie zapominamy o dotychczasowej, często uciążliwej rzeczywistości. Dywan był i jest symbolem ogrodu, raju, idyllicznego miejsca, własnego, ciepłego domu.


End


Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści