www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Chorwacja Chorwacja
  Dubrownik  

Dubrownik

Dubrownik jako jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych, ufortyfikowanych miast nad Adriatykiem, wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jest nazywany perłą Adriatyku. Bez wątpienia jest to jedno z najpiękniejszych miast Chorwacji, urokliwy port nad Adriatykiem i jedno z najbardziej romantycznych miejsc w Europie. Leży u podnóża wapiennych gór Srdj - 412 m, dawna nazwa góra św. Sergiusza. Urzeka swoim położeniem, architekturą oraz roślinnością. To o tym mieście irlandzki pisarz Bernard Shaw pisał "Ci, którzy szukają raju na ziemi muszą przyjechać do Dubrownika".
Dubrownik to unikalne w skali światowej miasto, z zachowanym w całości monumentalnym pierścieniem murów obronnych.

Dubrownik

# Port      

Położenie geograficzne tego miasta ongiś znaczyło kluczową pozycję na jednym z najżywotniejszych dla Europy szlaków - otwarte okno na świat i bogactwo. Port Dubrownik był ostatnim większym portem na wybrzeżu adriatyckim dla udających się na Wschód i pierwszym dla powracających. Tutaj żegnano i witano Europę.

# Ilirowie      
Pierwotnie na niedużej, skalistej wysepce znajdowała się osada rybacka, zasiedlona przez Ilirów. Ilirowie przywędrowali tutaj podobno przed 3 tyś. lat z ziem naddunajskich. Z tego co zanotowali starożytni pisarze byli to żołnierze bitni, rozkochani na zabój w niczym nie skrępowanej swobodzie, przywiązani serdecznie do rodzinnych zwyczajów, obyczajów i tradycji.

# Szekspir      

Dubrownik Dubrownik dawniej zwany był Raguza. William Szekspir w "Kupcu weneckim" wspomina o wielkich żaglowych barkach z Dubrownika, zwanych "argosy". Aragouse - tak Anglicy nazywali wówczas, w Złotym Wieku, Raguzę, której statki zawijały do brytyjskich i flandryjskich portów z ładunkami towarów.

# Raguza      

Miasto Ragusium zostało założone w VII w. przez romańskich uchodźców z pobliskiego Epidaurus. Wysepka po zasypaniu cieśniny oddzielającej ją od lądu, stworzyła dodatkową, południową część miasta. Po połączeniu ze słowiańską sąsiednią osadą powstało jedno miasto Dubrownik. Dubrownik zbudowany został z białego kamienia na otoczonej morzem skale, połączonej później z lądem.

Ludność zajmowała się rybołówstwem i rolnictwem, a od X w. handlem. Z biegiem czasu coraz bardziej rozwijało się rzemiosło. Tkanie oraz farbowanie sukna i jedwabiu, złotnictwo, odlewanie dzwonów i dział, produkcja szkła, sznurów i lin. Władzę sprawował Kniaź-rektor.

# Republika Dubrownicka      

Swój niezwykły okres rozwoju przeżywał Dubrownik w XV i XVI wieku. Wtedy to powstała Republika Dubrownicka. Kupcy z Dubrownika zacieśnili kontakty z Aleksandrią i Stambułem, odgrywającymi istotną rolę w handlu z Dalekim Wschodem. Ożywiony handel prowadzili z Hiszpanią kupując tam wełnę, wina czy żelazo. Pośredniczyli w handlu z innymi krajami śródziemnomorskimi dokąd zawozili m.i. wełnę, miód, wosk. W Anglii kupowano sukna, poszukiwane na Bałkanach. Handlowe kolonie - faktorie Dubrownika rozsiane były po całych Bałkanach. Kupcy wpłacali 1% swoich zysków do skarbca republiki - było to głównym źródłem bogactwa. W tym złotym wieku Dubrownika kwitła architektura, literatura i sztuka. Rozwijała się tu także nauka, szczególnie filozofia i matematyka. Dubrownik był także ośrodkiem łączącym orientalną kulturę turecką z humanistycznymi prądami umysłowymi Europy Zachodniej.

~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści