Największą atrakcją Parku jest 16 położonych tarasowo, turkusowych jezior, połączonych z sobą 92 wodospadami, strumykami i kaskadami. Wokół rozpościera się pierwotna puszcza, w której można spotkać niedźwiedzia. Jeziora dzielą się na górne i dolne. Szafirowe tafle górnych jezior odbijają w swoich spokojnych wodach bujną przyrodę okolicznych gór. Największym 79 ha, długość 3 km, szerokość 500 m i najgłębszym 46 m. jeziorem całego kompleksu jezior jest jezioro Kozjak. Pływają po nim wycieczkowe statki.
Górne jeziora powstały wśród twardych szczytów górskich, z rzeczki wypełniającej wgłębienia. Jej wody spowodowały erozję wapiennych skał i powstanie szesnastu jezior w kolorach od szafiru przez turkus po szmaragd. Wapienne składniki wody osiadając na dnie i krawędziach jezior utworzyły progi, przez które strumień wspaniałymi kaskadami i wodospadami spływa do niżej położonych zbiorników wody. Proces ten się nie zakończył, trwa nadal, zmieniając kształt wodospadów.
Początek jeziorom dają potoki Czarna i Biała rzeczka. Rzeczki łączą się ze sobą koło miejscowości Plitvićki Leskovac, tworząc na wysokości 639 m n.p.m. pierwsze z 16 jezior - Jezioro Prośćansko powierzchnia 63 ha, głębokość 37 m. Wody jego kaskadami spadają do coraz niżej położonych jezior, aby po przeszło siedmiu kilometrach spłynąć w koryto rzeki Korany płynącej o 150 m niżej.
Woda tworzy niezliczoną ilość potoków, a napotykając przegrody i progi spada z hukiem mnóstwem spienionych kaskad i wodospadów. Podziwiamy od góry największe, najpiękniejsze i najbardziej atrakcyjne kaskady i wodospady, gdzie woda spada kilkoma 30 - metrowymi wodospadami. Z przeciwnej strony na spotkanie wodom jeziora spieszy Plitvićki Potok i wpada w 80-metrową przepaść, rozbijając się o skały.
Wody z jezior płyną dalej kanionem - wąwozem rzeki Korany, która tworzy cztery piękne kaskady, mieniące się różnymi odcieniami: od pieniącej się bieli i jasnej zieleni, poprzez szmaragd i turkus, aż po ciemny błękit i granat. Dolne jeziora przepływają w głębokim kanionie, wyżłobionym w nagich, oślepiająco białych ścianach, wznoszących się prostopadle w górę. Różnice poziomu wody pomiędzy poszczególnymi jeziorami dolnymi stają się coraz większe. Woda spada z hukiem w dół kilkunastometrowymi kaskadami, rozpylając wokół pył wodny, który mieni się w słońcu tęczowymi barwami.
Są cztery dolne jeziora. Największe to leżące w wąskim kanionie między dwoma stromymi skałami Milanovac. Na skalistych brzegach dolnych jezior znajduje się wiele grot i jaskiń np. Modra Pećina znajdująca się częściowo pod wodą, Grota Zakonnika, z pięknymi stalaktytami i wiele innych. Brzegi nie zawsze są dostępne, raczej strome i skaliste. Utworzono tu wiele ścieżek schodów, mostków i przejść. Tę niezwykłą scenerię wykorzystują producenci filmowi z całego świata, szczególnie do filmów o tematyce indiańskiej.
~:~