Czas świetności miasta to okres panowania króla Karola IV najsłynniejszego z Luksemburgów. W przeciągu zaledwie trzydziestu lat Karol przekształcił Pragę w jedno z najważniejszych miast XIV wiecznej Europy, zakładając instytucje i wznosząc budynki, które przetrwały do dnia dzisiejszego - uniwersytet, katedrę, szereg klasztorów i kościołów. Pomnik Karola IV stanął na placu Krzyżowców w roku 1848.
Most Karola
Jego budowę rozpoczęto w 1357 r. Bardzo długo stanowił jedyne połączenie między dwiema częściami Pragi. Legenda głosi, że dla wzmocnienia zaprawy murarskiej na moście Karola, całe Czechy przysyłały do stolicy jajka. Mieszkańcy pewnej wsi tak bardzo martwili się o całość, że przysłali jajka ugotowane na twardo.... Przy budowie mostu Karol IV zasięgał porady astrologów, którzy wskazali mu najlepszy moment na wbudowanie kamienia węgielnego.
Staromiejski zegar
Ratusz staromiejski powstał w XIV wieku i powiększał się w miarę upływu czasu. Arcydziełem sztuki zegarmistrzowskiej jest zegar odmierzający czas od 500 lat. Zegar pokazuje 12 znaków zodiaku oraz Słońce i Księżyc, krążące po orbicie wokół Ziemi. Wyraźne kolory tarczy oznaczają dzień i noc.
Dzielnica Mała Strana bardziej niż jakakolwiek inna odpowiada wizerunkowi Pragi jako miasta na wskroś barokowego. Miloś Forman nakręcił tutaj wiele scen ulicznych Amadeusza. Od czasów, gdy Mozart spacerował ulicami Małej Strany, podczas swych częstych wizyt w latach 1787-1791, bardzo niewiele się tu zmieniło.
Plac Wacława 1868 rok
Plac Wacława - Vaclavske namesti 750 m. długości i 60 m. szerokości, dawny targ koński. Święty Wacław na koniu czuwa nad tym miejscem, które było areną wielu burzliwych wydarzeń.
Plac Wacława 2000 rok
~:~