www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Czechy Czechy - prawda zwycięży
  Czeskie miasta  

Teplice

Teplice (Cieplice) - niegdyś miasto przynależało do sławnych czeskich uzdrowisk - Karlsbadu (Karlowe Vary), Marienbadu i Franzensbadu. W XIX w. awansowało do roli "salonu Europy", przyciągając tak wielkie nazwiska jak Wagner, Liszt czy Beethoven.
Tu znajdowała się siedziba rodu Clary-Aldringen, monumentalny zamek obecnie pełen pamiątek po Beethovenie i Goethem.

Tabor

Tabor - (tabor słowo zapożyczone z jęz. węgierskiego, znaczy obóz) Miasto, 88 km na południe od Pragi, założone w 1420 r., przez religijnych wygnańców z Pragi, stanowiło twierdzę ruchu husyckiego. Taboryci - radykalny odłam husytów. Wpisał się w średniowieczną historię kraju

Cesky raj - rezerwat przyrody (125 km kw.) gdzie porośnięte gęstym lasem wzgórza i skały pełne dziwnych formacji skalnych, skrywają zrujnowane zamki i wioski z charakterystyczną drewnianą architekturą.

Jicin atrakcyjne miasto z pięknie zachowaną XVII-wieczną starówką. Albrecht von Waldstein przejął Jicin na początku wojny trzydziestoletniej. Króluje tu zamek Waldsteina wraz z jezuickim kościołem barokowym.

Czeskie Budziejowice, w średniowieczu miasto osiągnęło dobrobyt, oparty na wydobyciu srebra i usytuowaniu przy szlaku solnym z Linzu do Pragi. Swą obecną renomę Czeskie Budziejowice zawdzięczają piwu BUDWAR, znanemu pod niemiecką nazwą BUDWEISER

Mariańskie Łaźnie - w przeciągu stu lat Marienbad dołączył do szeregu najsłynniejszych sanatoriów Europy, a do kuracjuszy zaliczali się pisarze i monarchowie. Jednym z pierwszych kuracjuszy był wielki miłośnik uzdrowisk Goethe. Mariańskie Łaźnie odwiedzali: Edward VII i cesarz Franciszek Józef. Wieczny neuurotyk Kafka spędził tu czas z Felice Bauer. W trzypiętrowym "Białym Łabędziu" zatrzymał się Fryderyk Chopin, w drodze z Paryża do Warszawy.

Cheb - jest przepięknym zabytkowym miastem. Nazwa Eger nadana została miastu przez niemieckich kolonistów, osiedlonych tutaj w XI stuleciu. Dzięki statusowi Wolnego Miasta Świętego Cesarstwa Rzymskiego, Eger przejął kontrolę nad handlem pomiędzy Bawarią i Czechami. Nad rzeką Ohrzą wznosi się Chebsky hrad (Kaiserburg). Pozostały rozległe ruiny XII-wiecznego zamku zbudowanego przez cesarza Fryderyka Barbarossę, ze skały wulkanicznej i na skale wulkanicznej.

Spindleruv Młyn - niegdyś spokojna, odosobniona wieś wysoko w górach Karkonoszach, ze szczytem Medvedin (1235 m)

Nachod - miasto powstałe w XII w. na szlaku handlowym ze Śląska, należy do nielicznych czeskich miast granicznych, które nigdy nie były zgermanizowane. Szczególną urodą odznacza się kościół św. Wawrzyńca, z dwiema dużymi kopułami z drewna. Wysoko nad centrum wznosi się zamek, kryjący w swoim wnętrzu interesujące przedmioty, gromadzone w okresie kilku stuleci przez ród Piccolomnich, jak również zbiory sztuki księcia Kurlandii.

Morawski Kras - wąska wyżyna w okolicach Brna, położona w Górach Dynarskich. Krajobrazy krasowe z wapiennymi jaskiniami powstały w wyniku działania wody na wapień. Punkevni jaskyne, największy i najgłębszy system jaskiń. Pośród niesamowitych kształtów wyrzeźbionych w wapniu przez wodę i po przejściu pięciu pieczar dociera się na dno 138-metrowej przepaści MACOCHA. Z przepaści płynie się 0,5 km podziemną rzeką Punkvą, od której jaskinie biorą swą nazwę. Katerinska jeskyne to jedna olbrzymia "katedra" formacji skalnych, długa na sto metrów i szeroka na dwadzieścia.

Mikulov (Nikolsburg), miasto przytulone do południowych zboczy Pavlovskich vrchów - wapiennych wzgórz, nagich i postrzępionych, ostatnich wzgórz przed austriacką równiną. Mikulov to prawdziwa perełka południowych Moraw. Przez całe stulecia, było to miasteczko graniczne, stąd wąskie ulice i architektura o charakterze obronnym. Na skalistym wzgórzu wznosi się zamek, który w 1575 r. przejęli Dietrichsteinowie. Wznieśli oni kościół św. Anny, pierwotnie przeznaczony na mauzoleum rodu.

Zlin - to tu Tomas Bata, syn miejscowego szewca, w czasach międzywojennych największy producent butów na świecie, stworzył swoje dynamiczne i nowoczesne przedsiębiorstwo.

Pribor (Freiberg) To tu w 1856 r jako syn kupca i jego trzeciej żony, urodził się twórca psychoanalizy - Zygmunt Freud. Spędził tu jednak tylko cztery lata, bowiem problemy finansowe zmusiły rodzinę do przeprowadzki do Wiednia
Krótki pobyt w 10 metrowym, wynajętym pokoju, znajdującym się nad kowalem Zajikiem, był według Freuda znaczącą fazą jego życia.

W górskich wioskach gęsto zalesionego pasma Beskidów Morawskich oraz w skansenie w Rożnovie pod Radhostem zachowały się tradycje kultury wołoskiej.
Wołosi to rumuńska ludność pasterska, która w XIII i XIV w. migrowała od Siedmiogrodu wzdłuż stoków Karpat. Dziś można mówić o czterech terytoriach etnicznych, które wywodzą się z dawnego osadnictwa wołoskiego: huculskim, bojkowskim, łemkowskim i góralszczyźnie polskiej.


Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści