www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Austria Austria
  Kompozytorzy  

Wiedeńscy kompozytorzy

Muzyka to jeden z zasadniczych elementów wiedeńskiego życia. W żadnym innym mieście nie żyło tylu słynnych kompozytorów. Wiedeń to miasto o wielkich tradycjach muzycznych.

Opera Wiedeńska W XVIII i XIX w. ściągali tu kompozytorzy z całej Europy. Pochodząca z Włoch opera pojawiła się tu ok. 1600 r. i osiągnęła w Wiedniu swą dojrzałą postać. Już w XII w. Wiedeń słynął z występów trubadurów.
Przy Molkerbastei 8 zamieszkiwał wielokrotnie w latach 1804-15 pochodzący z Bonn Ludwig van Beethoven (1770-1827). Tu stworzył operę Fidelio, a także IV,V i VII Symfonię. Beethoven przybył do Wiednia w wieku 21 lat i pozostał tu do dnia swej śmierci, co najmniej 80 razy zmieniając mieszkanie.

Umysł Brahms      

Johann Brahms (1833-1897). Ten wielki niemiecki muzyk, przeprowadził się do Wiednia w 1863 r. Przez piętnaście lat mieszkał przy Karlsgasse 4. Pod koniec życia ostro oceniał upodobania wiedeńskiego środowiska, uważając je za schyłkowe i dekadenckie.
Autor: Katarzyna Kemus

Umysł

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści