Naczelną funkcją snu jest utrzymanie naszej równowagi psychicznej. W psychice sny mają funkcję kompensująca, pomiędzy podświadomością i jej częścią świadomą.
Sny stanowią podstawowy materiał do poznawania fenomenu symboli. Badając symbolikę snów należy je traktować jak fakty, specyficzny przejaw naszej podświadomości.
Badając sen, idąc w głąb jego treści, warto z niego wyłuskać obrazy i charakterystyczne dla niego myśli, nie przekraczając jego granic.
Obrazy z naszych snów są bardziej frapujące niż przeciwstawne im koncepty z dnia codziennego. Dzieje się tak ponieważ niosą w sobie więcej elementów naszej psychiki. Praktyka codzienna zmusza nas do oczyszczania naszych myśli i języka z elementów fantazji, pozbawiając ich tym samym cech prymitywnych. Wszystkie dziwaczne cechy naszych myśli są spychane do podświadomości. Ludy prymitywne przypisują kamieniom, roślinom, zwierzętom cechy, które nam wydają się obce i nie do zaakceptowania.
Jesteśmy tak racjonalni, że trudno nam sobie wyobrazić to czego rozum nie potrafi wytłumaczyć. W takich sytuacjach skłonni jesteśmy wątpić we własne zdrowie psychiczne. Człowiek prymitywny wystawiony na taki szok, nie wątpiłby w swoje zdrowie żyjąc we własnym świecie fetyszów, duchów i bogów.
Marzyciele lub osoby pewne siebie śnią, że fruwają lub spadają. Sny w ten sposób uzupełniają ich osobowość lub ostrzegają przed niebezpieczeństwem. Lekceważąc te sygnały może spotkać nas wypadek w realnym świecie.
Sny są naturalne i nie są związane z problemami natury etycznej, filozoficznej...
Sny mogą być prorocze. To nie są cuda. Wiele naszych życiowych problemów ma długą historię zapisaną w podświadomości. Często zbliżamy się do przykrego zdarzenia, nieświadomi niebezpieczeństwa. Ale co wymyka się naszej świadomości jest zapisane w podświadomości, która ostrzega nas za pośrednictwem snu.
Żaden symbol ze snu nie jest oderwany od umysłu śniącego i nie ma z góry ustalonego sposobu interpretacji snów. Dlatego spotykane w księgarniach klasyfikacje snów i symboli są nieprawdziwe. Chcąc właściwie interpretować sny warto poznać wszystko co jest związane z symbolami, a następnie wszystko zapomnieć, przed interpretacją snów konkretnej osoby.
marzenia
marzenia
marzenia
W języku angielskim i francuskim
"marzenie" oznacza to samo co
"sen". A sen to coś realnego. Sny to nic innego jak głosy instynktu z naszej podświadomości, czyli najcenniejsze podpowiedzi.
Wielu ludzi marzy o życiu we dwoje, a marzyciele o szczęściu razem. Ale życie razem jest prawdziwym marzeniem węższej grupy ludzi. Sądzę tak ponieważ większość jest rozczarowana "małżeństwem na co dzień". Natomiast, po zrealizowaniu prawdziwego marzenia czujemy wyraźnie że udało nam się przeżyć coś osobistego, że zrealizowaliśmy własne pragnienie. Są to najlepsze prezenty od życia i nie rozczarowują.
Często jesteśmy pozbawieni marzeń. Dzieje się tak gdy w racjonalnym, świadomym życiu nazbyt oderwaliśmy się od instynktownych pragnień. Zepchnęliśmy i zamknęliśmy nasze marzenia w podświadomości. Na dłuższą metę ten brak równowagi psychicznej jest niebezpieczny.
Nieraz trudno nam rozpoznać intymne marzenia, gdy nadmiar treści podświadomych przedarł się do świadomości. W tym okresie śnią nam się koszmary. Taki stan często przeżywamy w czasie życiowych zakrętów, przed wyjściem na prostą.
W psychologii opisuje go jeden z modeli Piageta. Witkiwicz przestrzegał: "różnorodność przeżyć nigdy nie zaszkodzi jeśli się człowiek nazbyt nie zasmrodzi". A ja dodam, że zakręty życiowe warto brać szybko, bo czas w życiu ma podstawową wartość. Prosta, o której piszę jest
własną drogą życia, którą najłatwiej odnaleźć słuchając rad własnych marzeń.
==== ====