Jesteśmy mieszkańcami Europy. Patrzymy na ziemię oraz określamy nasze miejsce w dziejach świata, z pozycji mieszkańców Starego Kontynentu. Mamy skłonność do naukowego postrzegania zjawisk.
Nie powinniśmy jednak zapominać, że nasz krąg cywilizacyjny jest jednym z wielu. Równolegle z początkiem dziejów kultury europejskiej (śródziemnomorskiej) w innych zakątkach globu: na Dalekim Wschodzie, Półwyspie Indyjskim, Ameryce Środkowej, rozwijały się inne cywilizacje, o znaczącym wkładzie w rozwój rodzaju ludzkiego. Człowiek nie narodził się w Europie, ponieważ nie było ku temu sprzyjających warunków klimatycznych. Kolebką człowieka była Afryka, skąd rozprzestrzenił się na inne kontynenty.
Magia towarzyszyła człowiekowi od zarania dziejów, prawie we wszystkich sferach jego życia. Współczesna nauka powstała 200 lat temu i podzieliła zjawiska na prawdziwe naukowo i nieprawdziwe, niewiarygodne, czyli te, których obecnie nie potrafi udowodnić. W tym sensie wiele zjawisk "magicznych" zaliczamy do niewiarygodnych.
Ogromny postęp współczesnej nauki widoczny jest gołym okiem. Nauka ma również duży wkład w dorobek "magiczny" człowieka, ponieważ stara się go uporządkować. Etnolodzy, antropolodzy kultury skrupulatnie badają oraz opisują różne magiczne zachowania ludzi. Starają się je odnieść do współczesnej kultury. Na przykład istnieje duża ilość opracowań naukowych badających znaczenie symboli astrologicznych, powstałych w różnych kręgach cywilizacyjnych, na przestrzeni kilku tysięcy lat. Trzeba mieć wiarę, że wraz z upływem czasu i postępu wiedzy naukowej, wiele zjawisk "magicznych", występujących w przyrodzie, zostanie wyjaśnionych.
Do praktykowania wierzeń i magicznych rytuałów należy podchodzić z dużą ostrożnością. Poznawanie, chęć zrozumienia odległych kultur, poszerza horyzonty. Natomiast praktykowanie rytuałów, z innych kręgów kulturowych, może okazać się niebezpieczne, ponieważ zazwyczaj nie wiemy jakie tajemne moce mogą w sobie skrywać.
==== ====