www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Kosmos
   Obrona Ziemi   

Obrona Ziemi

Istnieje kilka koncepcji obrony Ziemi przed asteroidami i kometami. Jedną z nich jest wystrzelenie w kosmos ogromnego lustra skupiającego światło słoneczne na pędzącym obiekcie. Wydzielające się podczas nagrzewania gazy spowodują wytrącenie asteroidy z kursu na Ziemię. Skuteczne naświetlanie obiektu powinno trwać od 6 miesięcy do 1 roku. Asteroidy i komety zbudowane są z różnych materiałów i nie pewności czy wiązka światła słonecznego pokona obiekt.

W przypadku obiektu, którego uczeni nie zauważyli z dostatecznym wyprzedzeniem, skuteczniejsza może się okazać wiązka promieni laserowych. Podobnie jak w przypadku luster, uciekający z pędzącej asteroidy gaz, skieruje obiekt w kierunku odległym od Ziemi. Są koncepcje umieszczenia laserów na Księżycu.

Trzecią koncepcją jest wykorzystanie pocisków nuklearnych, które uderzając w pobliżu asteroidy zmienią jej bieg.

Są również koncepcje doczepienia do obiektu rakiety i wybicie obiektu z kierunku na Ziemię.

Z ostatniej chwili

Statki kosmiczne, które są zdolne ochronić Ziemię przed uderzeniem wielkiej asteroidy skonstruowali pracownicy rosyjskiego Państwowego Centrum Rakietowego im. Makiejewa - informuje serwis mk.ru. Metoda walki z "agresorem" jest radykalna: wysadzić w kosmosie przenoszone przez rakiety głowice jądrowe.

Naukowcy pracowali nad swoją metodą przez ostatnie 15 lat.

Udało im się stworzyć statek kosmiczny "Kaissa" z sondą, zdolną przenikać w głąb asteroidy. "Zwiadowca" ma jako pierwszy zbliżyć się do "agresora" (tj. asteroidy), aby zbadać jego rozmiary, skład chemiczny i trajektorię lotu.

Konstrukcja statku pozwala na prowadzenie efektywnych badań i obserwacji zbliżających się asteroid w odległości miliona kilometrów od Ziemi.

Jak tylko "Kaissa" dostarczy wyczerpującą informację o zbliżającym się obiekcie, na spotkanie asteroidy, zagrażającej Ziemi, zostanie wysłany statek "Kapkan", który może zabrać kilka głowic nuklearnych.

Rosyjscy naukowcy projektują dalej dwa scenariusze. Według pierwszego "Kapkan" doprowadzi do potężnej eksplozji na asteroidzie, która rozerwie ją na kawałki. Te już nie będą niebezpieczne dla naszej planety. Drugi scenariusz zakłada, że "Kapkan" dostarczy bombę w okolicy obiektu i tam ją zdetonuje. Badacze zakładają, że może to zmienić trajektorię lotu małej planety i uniknąć spotkania z Ziemią

Onet.pl z dnia 11 sierpnia 2011 roku


~:~



Autor: Krzysztof Drupka

Kosmos

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści