www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Filozofia życia
  Tożsamość  

Tożsamość
Własne poczucie tożsamości nie powinno być podstawą zarozumiałości czy egotyzmu, lecz uświadomieniem sobie własnej wartości i zarazem własnych ograniczeń. Może stać się zachętą do wzbogacania i przetwarzania siebie w sposób zamierzony i świadomy. Odkryta własna tożsamość, może stać się źródłem ukojenia, nowych sił, a nierzadko źródłem mądrości.
Kronika
     ~*~
fragment opisu ziem polskich
Kraj to wprawdzie bardzo lesisty, ale niemało przecież obfituje w złoto i srebro, chleb i mięso, w ryby i miód, a pod tym zwłaszcza względem zasługuje na wywyższenie nad inne, że choć otoczony przez tyle wyżej wspomnianych ludów chrześcijańskich i pogańskich i wielokrotnie napadany przez wszystkie naraz i każdy z osobna, nigdy przecież nie został przez nikogo ujarzmiony w zupełności; kraj, gdzie powietrze zdrowe, rola żyzna, las miodopłynny, wody rybne, rycerze wojowniczy, wieśniacy pracowici, konie wytrzymale, woły chętne do orki, krowy mleczne, owce wełniste.

Gal Anonim - "Kronika" - ok. 1113 r.


Podstawowe informacje o Polsce
Liczba mieszkańców: ok. 39 mln
Powierzchnia: 312.683 km kw.
Długość granic: 3.538 km
Graniczy z: Rosją, Litwą, Białorusią, Ukrainą, Czechami, Słowacją i Niemcami
Najwyższe szczyty: Tatry-Rysy 2499 m n.p.m., Beskidy-Babia Góra 1725 m n.p.m., Karkonosze-Śnieżka 1602 m n.p.m., Bieszczady-Tarnica 1346 m n.p.m., Gorce-Turbacz 1310 m n.p.m., Pieniny-Wysokie Skałki 1052 m n.p.m.
Najdłuższe rzeki Wisła 1047 km, Odra 854 km, Warta 808 km, Bug 772 km, Narew 484 km, San 443 km
Największe jeziora: Śniardwy 113,8 km kw., Mamry 104,4 km kw., Łebsko 71,4 km kw.
Najgłębsze jeziora: Hańcza 108,5 m, Drawsko 79,7 m, Wielki Staw 79,3 mAutor: Katarzyna Kemus


Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści