www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Gruzja Gruzja
  Pitsunda  

Pitsunda

Pitsunda - chyba najpiękniejszy zakątek na wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego. Leży na piaszczystym cyplu naniesionym przez rzeczkę Bzypi. W miasteczku wznoszą się wśród zieleni mury bizantyjskiej świątyni z X w. Budowla ma trzy absydy i odznacza się wspaniałą akustyką. Jest to zabytek z czasów Stratofila, pierwszego biskupa na Kaukazie Zachodnim. Pitsunda była siedzibą tego biskupstwa.

W niedalekiej odległości od Pitsundy znajduje się rezerwat przyrody, jezioro Inkit, niegdyś połączone z morzem. W rezerwacie żyją różowe czaple, pelikany, nutrie.

Już w VIII-I w. p.n.e. na miejscu Pitsundy istniała grecka kolonia Pitjunt, na miejscu Suchumi był Dioscurias. W I w. p.n.e. ziemie te podbili Rzymianie. W Pitsundzie zbudowali piękne świątynie, pałace, łaźnie, solaria. Był tu ożywiony port handlowy. Podczas prac wykopaliskowych na terenie miasta, natrafiono na szczątki wodociągów, kanalizacji i łaźni dawnego miasta rzymskiego. Zdarza się, że odłamki amfor, rzeźb, antycznych ozdób wyrzuca morze.


~~*~~


Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści