- Czas powstania: 2 maja 1952 - rozpoczęcie budowy :: 22 lipca 1955 r. - zakończenie budowy
- Materiały: Kamień, piaskowiec
- Wysokość: 230,68 m - do wierzchołka iglicy, 167,68 m - bez iglicy
- Powierzchnia: 123 084 m2 (1 324 876 ft2), 817 000 m3 (28 840 100 ft3) - kubatura
- Architekt: Lew Rudniew
- Najwyższy budynek w Polsce, ma 42 piętra. Na 30. piętrze, na wysokości 114 m, znajduje się taras widokowy.
- W Pałacu Kultury znajduje się 3288 pomieszczeń.
- Wieżowiec został wzniesiony jako dar narodu radzieckiego dla Polski.
- Pomysłodawcą projektu był Józef Stalin.
- Architekt L. W. Rudniew chciał aby biurowiec był w stylu polskim, więc objechał znane miasta np.: Kraków, Chełm, Zamość, w celu zgromadzenia potrzebnych informacji i zapoznania się z polską architekturą.
- Rudniew ze swoim zespołem stworzyli pięć projektów, Polacy wybrali projekt 120-metrowego budynku, lecz ich ambicje były znacznie większe, co pozwoliło im na budowę znacznie większego budynku.
- Przy budowie brało udział ok. 3 500 robotników rosyjskich, którzy mieszkali w specjalnie dla nich wybudowanym osiedlu z kinem, stołówką, świetlicą i basenem.
- W czasie budowy w wypadkach przy pracy zginęło 16 Rosjan. W 1956 roku rozpoczęła się seria samobójczych skoków z tarasu na 30. piętrze, najpierw skoczył Francuz, po nim jeszcze skoczyło siedmiu Polaków. Po tych incydentach zdecydowano się na założenie krat.
- W sylwestrową noc 2000 roku na szczycie Pałacu Kultury odsłonięty został największy w Europie zegar, jego cztery tarcze mają średnice po 6 metrów. Jest to zarazem najwyżej położony zegar wieżowy na świecie.
Pałac Kultury i Nauki jest największym w Warszawie centrum kongresowym. W salach pałacu może sie wygodnie pomieścić ponad 4.500 uczestników. Co roku w pałacowych salach konferencyjnych odbywa się kilkadziesiąt kongresów i szkoleń. Każdy z organizatorów szkoleń znajdzie tu salę odpowiadającą jego potrzebom: od największej na 3000 miejsc Sali Kongresowej do kilku małych sal dla 80 - 100 osób.
Pałacowe wnętrza wyposażone są w system nagłośnienia i unikatowy system bezprzewodowego dostępu do internetu. System ten pozwala na równoczesne połączenie z siecią kilku tysięcy komputerów.
Bogate zaplecze i możliwości techniczne, windy towarowe i profesjonalna obsługa wpływają na jakość oferowanych przez Pałac usług. Wysoki standard gmachu potwierdza niewątpliwie jego członkostwo w międzynarodowych stowarzyszeniach: ICCA, EFCT i AIPC.
- Ponad 10 tys. m2 powierzchni wystawienniczo-targowej
- Dwie największe sale po 1150 m2 każda
- Możliwość dowolnego łączenia sal w systemie amfiladowym pozwalająca zorganizować zarówno kameralne imprezy, jak i duże targi czy wystawy
- System bezprzewodowego dostępu do internetu, multimedialne systemy projekcyjne.
Sala Kongresowa i Koncertowa |
|
|
|
|
|
|
Sale Kongresowa i Koncertowa Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie to dwie najlepsze sale koncertowe w Polsce. Pierwsza z nich wiedzie prym pod względem wielkości - może pomieścić aż 2897osób, z kolei druga z nich, jest obecnie najlepiej wyposażoną w nowoczesną technologię.
W sali Kongresowej występowali tacy artyści jak Louis Armstrong, Marlena Dietrich, Procol Harum i Rolling Stones i wielu innych. Odbywają się tu od lat przyciągające duże grono miłośników koncerty jazzowe, a także zamknięte kongresy takich firm jak Microsoft, Nationale Nederlanden, Commercial Union, Zepter International.
~:~