www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Trakt Królewski
  Starówka  

Warszawska Starówka
Starówka jest ulubionym miejscem turystów i Warszawiaków. Na zdjęciu sympatyczny hotel w sercu starej Warszawy
Staromiejski hotel

Warszawska Starówka jest najpopularniejszym miejscem turystycznym Warszawy. Zwiedzanie powinniśmy rozpocząć od Zamku Królewskiego, symbolu naszego państwa i narodu. W Zamku możemy zobaczyć wiele królewskich komnat, sal, pokoi, gabinetów, sypialni... Do południowego skrzydła Zamku przylega Biblioteka Królewska, zbudowana w latach 1780 - 1784 przez króla Stanisława Augusta. Tuż obok położony jest Pałac Pod Blachą.

~:~

Staromiejski kościółek

Budowle sakralne należą do najstarszych i najpiękniejszych zabytków Starówki. Idąc od Zamku Królewskiego możemy zobaczyć: katedrę św. Jana, najstarszą świątynię Warszawy, z przełomu XIII i XIV wieku. Tuż obok katedry położony jest zespół klasztorny zakonu jezuitów. Po drugiej stronie Rynku Starego Miasta, na początku ulicy Długiej, stoi barokowy kościół Paulinów, pod wezwaniem św. Ducha. Nieopodal, na wprost ulicy Długiej, wznosi się kościół Dominikanów, pod wezwaniem św. Jacka. Rynek Nowego Miasta zdobi kościół Sakramentek pod wezwaniem św. Kazimierza.

Na warszawskiej Starówce możemy zwiedzić: Muzeum Historyczne miasta stołecznego Warszawy, które mieści się na Rynku Starego miasta, we wszystkich kamieniczkach po stronie Dekerta, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych.

Do najciekawszych pomników staromiejskich należy: Kolumna Zygmunta, Syrenka, pomnik Jana Kilińskiego i pomnik Małego Powstańca.

Wejście do reatauracji

Jedną z największych atrakcji staromiejskich stanowią liczne kawiarnie i restauracje. Do najznakomitszych należy stylowa kawiarnia i "Dom Restauracyjny Gesler", winiarnia u Fukierów oraz elegancka restauracja Pod Bazyliszkiem.

~:~


Prezentacja obrazów na staromiejskim rynku

Warszawska Starówka jest miejscem gdzie artyści prezentują swoje obrazy. Tutaj, głównie na rynku Starego i Nowego Miasta odbywają się liczne imprezy rozrywkowe, chętnie oglądane przez Warszawiaków.~:~


Autor: Krzysztof Drupka

Warszawa

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści