www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Trakt Królewski
  Wisła  

Panorama na Starówkę od strony Wisły
Panorama na Strare Miasto

Wisła jest największa rzeka w Polsce. Jej długość wynosi 1047 km. Wisła bierze swój początek na stokach Baraniej Góry (Beskid Śląski). Źródłowym potokiem Wisły jest Czarna Wisełka, wypływającą na wysokości 1107 m. W okolicy Warszawy zbiega się ku Wiśle koncentrycznie kilka rzek: z lewej strony Bzura, z prawej - Narew z Bugiem i Wkrą.

Wisła jest rzeką raczej ubogą w wodę. Często występują w niej głębokie i długotrwałe niżówki jesienne. Niski stan wód Wisły utrudnia lub często uniemożliwia żeglugę. Powszechnym zjawiskiem są wezbrania wód, prowadzące niejednokrotnie do wystąpienia powodzi w dolinie Wisły.

Widok na Zamek Królewski od strony Wisły
Zamek Królewski

Wisła jest bardzo zanieczyszczona. Pod kontrolą znajduje się 894 km biegu rzeki, w tym 93% stanowią wody nadmiernie zanieczyszczone. Dziennie kopalnie węgla kamiennego odprowadzają do górnej Wisły zasolone wody kopalniane zawierające około 5 tys. ton soli. Zwiększa się zanieczyszczenie bakteryjne. Z lewobrzeżnej Warszawy trafia do Wisły systemem kanalizacji 200 mln m3 ścieków rocznie.

Wisła

Kompleksowej regulacji Wisły przeciwstawiają się ekolodzy, twierdząc, że realizacja planów hydrotechnicznych zniszczy unikatowe w skali Europy walory przyrodnicze rzeki. Polemika trwa, a warszawski brzeg Wisły wygląda jak na zdjęciu.

~:~


Autor: Krzysztof Drupka

Warszawa

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści