www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Trakt Królewski
  Zamek Królewski  

Zamek Królewski
Na placu Zamkowym widoczna Kolumna Zygmunta, pierwszy publiczny pomnik w Warszawie.
Zamek Królewski

Na przełomie XIII i XIV wieku, na brzegu skarpy wiślanej, powstał gród, który przekształcił się w potężny zamek. Wokół zamku powstawała obecna Warszawa. Za założyciela Warszawy uważa się księcia płockiego i mazowieckiego Bolesława II, który wezwał grupę kupców do osiedlania się na tym terenie. Bolesław II w 1294 roku zjednoczył Mazowsze, a około 1300 roku założył Warszawę.

Na początku XIV wieku na północ od Starego Miasta powstała handlowa osada Nowe Miasto, zamieszkana głównie przez rzemieślników i kupców.

W 1536 roku król Zygmunt I Stary, po wygaśnięciu męskiej linii książąt czersko - warszawskich, wcielił księstwo mazowieckie w obręb Królestwa Polskiego. Od tego czasu rosła ranga polityczna Warszawy.

W latach 1596 - 1611 król Zygmunt III Waza przeniósł siedzibę królewską z Krakowa do Warszawy. Jego syn król Władysław IV, w 1644 roku, ufundował jako dowód czci dla ojca kolumnę Zygmunta, pierwszy w mieście pomnik publiczny.


~:~


Autor: Krzysztof Drupka

Warszawa

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści