www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Pomorze Zachodnie
  Młodzi i film  

Dżem

Tegoroczny, 26 koszaliński festiwal "Młodzi i film" 2007, rozpoczął koncert zespołu "Dżem", połączony z projekcją filmu "Skazany na bluesa". W inauguracyjnym koncercie uczestniczył reżyser filmu Jan Kidawa-Błoński, laureat festiwalu. (Na zdjęciu, u góry, Adam i Beno Otręba, założyciele grupy Dżem, w 1973 roku.)

26 festiwal "Młodzi i film" to wyjątkowe wydarzenie na polskiej mapie kulturalnej. To przegląd najciekawszych, najlepszych fabuł, dokumentów i animacji w reżyserii młodych, obiecujących twórców, którzy rozpoczynają swą zawodową drogę. To konkurs, w którym najlepsi i najzdolniejsi debiutujący filmowcy zostają dostrzeżeni i docenieni. Możliwość prezentacji swoich filmów, a także konfrontacji z szeroką widownią, stanowią dla nich wyjątkową szansę i ważne doświadczenie.

"Młodzi i film" to także ważna inicjatywa promująca i stymulująca polską kinematografię oraz twórców młodego pokolenia, którzy właśnie wchodzą na filmowy rynek. To oni już wkrótce będą nadawać ton polskiemu kinu. Dlatego warto ich poznać już teraz.

Historia Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych sięga roku 1973. Wśród kolejnych laureatów nagrody WIELKI JANTAR (Grand Prix festiwalu) znaleźli się tacy debiutanci jak Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland, Filip Bajon, Barbara Sass, Magdalena Łazarkiewicz i wielu innych, którzy na stałe trafili do historii polskiego kina. WIELKI JANTAR 2007 i NAGRODA PREZESA TVP S.A., w wysokości 900.000 PLN, została przyznana Xaweremu Żuławskiemu, za film pt. "Chaos".

~:~


Autor: Krzysztof Drupka

Pomorze Zachodnie

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści