www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Mózg
  Intuicja  

Intuicja

Intuicja wyłapuje subtelne sygnały od naszego ciała. W krajach azjatyckich wypracowano wiele technik, jak na przykład joga, ułatwiających nam komunikację z ciałem.

# Prawa półkula    

Intuicja doskonale współpracuje z holistyczną, prawą półkulą mózgu. Ułatwia nam odbiór emocji rozmówcy. Podpowiada, czy możemy mu zaufać. Intuicja pomaga w zrozumieniu wiersza oraz doborze kolorów podczas malowania. Intuicja może nam pomóc w wyłuskiwaniu marzeń z głębi serca. Lepszą intuicję mają kobiety, od tysięcy lat wychowujące dzieci.

# Lewa półkula    

Tam gdzie najpierw powinniśmy zebrać informacje, a następnie je przeanalizować, intuicja niewiele może nam pomóc. Intuicja nie wyczuwa również prawdopodobieństwa zaistnienia konkretnego zdarzenia. Dlatego w sprawach złożonych, wymagających szerszej analizy, w korzystaniu z intuicji warto być ostrożnym. Również gdy chcemy pokonać przeciwnika, dobra strategia jest zdecydowanie bardziej efektywna.

# Złożoność życia wyprzedziła ewolucję    

Jako ludzie nie jesteśmy przystosowani do trudnych decyzji, wymaganych od nas w XXI wieku. Szczególnie nasza intuicja nie potrafi szacować prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzeń. Wolimy jak ktoś podejmie decyzję za nas, ponieważ mamy awersje do strat. Uciekamy od trudnych decyzji. Ściślej mówiąc to nasz mózg w wyniku ewolucji nie przystosował się do podejmowania skomplikowanych decyzji. Przez tysiące lat ludzie żyli w małych grupach, byli do siebie podobni, żyli krótko, koncentrowali się na potrzebach fizjologicznych i nie musieli podejmować złożonych decyzji. Do dziś w niektórych plemionach ludzie potrafią rozpoznawać liście różnych drzew, pomimo że są takie same. Mówią, że rozpoznają je po pieśniach, które im śpiewają.


~:~


Autor: Krzysztof Drupka

Mózg

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści