www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Chiny Harmonia i jedność
  Tai Chi - medytacja w ruchu  

Tai Chi

Tai Chi powstało ponad 1000 lat temu. Ćwiczenia Tai Chi rozwijają ciało, umysł i ducha oraz regulują oddech i energię Chi. Przez stulecia mądrość i sekrety Tai Chi utrzymywane były w tajemnicy i przekazywane przez mistrzów na uczniów. Na początku pokazywano uczniom formy oraz wyjaśniano zasady ćwiczeń. Gdy uczeń okazał się wartościowy zabierano go do świątyni i pokazywano wewnętrzne sekrety stylu.

Tai Chi jest specyficzną formą medytacji. Jest medytacją w ruchu. Ruchy w Tai Chi są płynne jak woda. W ten sposób energia harmonijnie krąży pomiędzy mięśniami. Chcąc osiągnąć ciszę umysłu trzeba doskonalić każdy ruch. Praktykowanie Tai Chi uspakaja emocje, ułatwia koncentrację i pokonywanie stresu. Trenując, w poprawny sposób, sekwencje Tai Chi osiąga się zdrowe ciało i buduje wewnętrzną siłę. Ćwiczenia Tai Chi służą również do samoobrony.

Sztuka Tai Chi w nazewnictwie pozycji przepełniona jest poezją: granie na harfie, chwytanie wróbla za ogon, obejmowanie tygrysa czy powrót w góry. Symboliczne nazwy poszczególnych figur są zakorzenione w tradycji wschodu i łączą pozycje Tai Chi z porządkiem natury.
Autor: Krzysztof Drupka

Yin i Yang

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści