Ogród to prawdziwa ozdoba królewskiej rezydencji. Jego poszczególne części uległy zróżnicowaniu na przestrzeni trzech stuleci. Po wschodniej stronie, za pałacem utworzony został dwupoziomowy ogród barokowy, schodzący w dół w stronę jeziora. Ogród ozdabiają postacie mitologiczne, wazy, fontanny. Mur ozdobiony wodozdrojami z rzeźbioną balustradą rozdziela dwa poziomy ogrodu, schody usytuowane na głównej osi założenia ogrodowego łączą te poziomy. Ten barokowy francusko-włoski rozległy ogród, został zrekonstruowany po wojnie.
~:~
Geometryczny ogród zdobią kamienne rzeźby przedstawiające bogów olimpijskich, umieszczone w prześwitach wysokopiennych szpalerów grabowych, tworzących ścianę. Świetliste plamy białych posągów kontrastują z gęstymi szpalerami zieleni.
Do południowego skrzydła pałacu przylega neorenesansowy ogród różany z charakterystyczną fontanną. Wystrój ogrodu dopełniają rozsiane liczne rzeźby stylizowane na czasy antyku.
Wzdłuż jeziora wilanowskiego z jednej strony, a strzyżoną ścianą szpaleru grabowego z drugiej, biegnie promenada ozdobiona posągami Herkulesów. Po bokach, na północ i południe rozciągają się malownicze parki z XVIII i XIX w. z budowlami dekoracyjnymi. Most Rzymski, Pompownia czy urokliwie wkomponowana w zieleń Chińska Altana (XIX w.) będąca ozdobą położonego na północ od pałacu angielskiego parku krajobrazowego.