www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Warszawa międzynarodowa
  Gospel  

Mamadou Diouf
Mamadou Diouf

25 maja diaspora afrykańska na całym świecie obchodzi święto swojego Kontynentu: Dzień Jedności Afrykańskiej. W ramach Dnia Jedności Afrykańskiej w Warszawie, odbył się koncert zespołu Clive Brown & The Shekinah Singers z Wielkiej Brytanii. The Shekinah Singers to niezwykle utalentowana grupa młodych ludzi, łącząca w swojej muzyce elementy dynamicznej muzyki gospelowej z funkiem, na którą składają się m.in. studenci i nauczyciele pochodzenia karaibskiego. Łączy ich wiara w Boga, wyrażana za pomocą spiewu. Mają za sobą doświadczenia pracy w zespołach muzyki gospel, funk, reggae, a nawet w zespołach o charakterze hip - hopowym.

Prowadzący grupę Clive Brown jest dyrygentem chóru i aranżerem muzyki, znanym z niekonwencjonalnych sposobów motywacji i kierowania zespołem. Pracował z wieloma brytyjskimi chórami gospelowymi, m.in.: First Born Youth Choir, United Voices In Praise. W 1996 roku, podczas otwarcia mistrzostw Europy w piłce nożnej, odśpiewał brytyjski hymn narodowy.

Clive Brown & The Shekinah Singers
Clive Brown & The Shekinah Singers

Timothy Wright, nazywany często Ojcem Chrzestnym muzyki gospel w USA, określił zespół Clive Brown & The Shekinah Singers mianem "najpotężniejszej i najbardziej elektryzującej grupy muzyki gospel zza oceanu". Clive Brown & The Shekinah Singers jest pierwszym zespołem muzyki gospel, który wystąpił na Kaukazie i prawdopodobnie pierwszym na Bliskim Wschodzie.

# Gospel      

Gospel to rodzaj chrześcijańskiej muzyki obrzędowej. Nazwa gospel (godspel) pochodzi z języka staroangielskiego i oznacza dobrą nowinę (ewangelię) o zbawieniu w Jezusie Chrystusie. Gospel jako gatunek muzyczny wiąże się ściśle z odmianą spiritual i często jest wspólnie określany jako spiritual & gospel. Także jazz ma swoją genezę w tej muzyce, a sam gospel rozwija się w rozmaitych nurtach, od konserwatywnych po awangardowe.

Pomimo, że uważa się powszechnie, że gospel ma swój rodowód w USA (XIX w.), korzenie tej muzyki sięgają do XVI wiecznej Anglii. Gospel zrodził się z muzyki ludowej i był przystępnym hymnem religijnym, łączących wiernych w jedną modlitewnie śpiewną całość. Powstał w opozycji do ceremonialnej, kościelnej muzyki polifonicznej, nazbyt profesjonalnej dla prostych ludzi.

W Polsce gospel rozwija się od kilku lat. Jednym z najstarszych chórów jest Kraków Gospel Choir. Co roku organizowanych jest kilkanaście warsztatów gospel w całym kraju. Odbywają się także festiwale muzyki gospel m.in. Festiwal 7xGospel w Krakowie. Na festiwal składają się koncerty, wykłady, spotkania muzyczne oraz warsztaty.

~:~


Autor: Krzysztof Drupka

Warszawa

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści