www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Powstanie Warszawskie
  Muzeum  

Muzeum Powstania Warszawskiego
przy wsparciu wybitnych twórców, architektów, historyków, plastyków i ekspertów zyskało sympatię i uznanie turystów oraz stało się niezwykle interesującym centrum edukacyjnym dla młodzieży.
Wnętrze Muzeum Powstania Warszawskiego

35 metrowa wieża zwieńczona symbolem Polski Walczącej.

Muzeum upamiętniające Powstanie Warszawskie istnieje cztery lata. Od momentu udostępniona ekspozycji w dniu 31 lipca 2004 roku, w 60 rocznicę Powstania Warszawskiego, Muzeum zwiedziło ponad dwa miliony osób.

Muzeum (Grzybowska 79, wejście od strony ulicy Przyokopowej 28) znajduje się w budynku dawnej elektrowni tramwajowej, wzniesionym w latach 1904 - 1905. Podczas Powstania na tym terenie walczyły oddziały "Kedywu". Budynek Muzeum, wzniesiony w carskich czasach, jest przykładem architektury przemysłowej z początku XX wieku. W roku 2001 został wpisany do rejestru zabytków.

Obok budynku Muzeum znajduje się Park Wolności z Murem Pamięci. W prześwicie muru umieszczono ważący 230 kg dzwon, ozdobiony podobizną generała Antoniego Chruściela, dowódcy Powstania o pseudonimie "Monter".
W liczącym 156 m. długości Murze Pamięci, w szarym granicie, wyryte są imiona i nazwiska Powstańców poległych w walkach w 1944 roku. Lista nazwisk jest stale uzupełniana, po weryfikacji na podstawie dokumentów archiwalnych. Obecnie liczy ponad 10 tysięcy nazwisk.

Na tylnej ścianie Muru Pamięci, w Ogrodzie Różanym, prezentowane są czasowe wystawy fotograficzne.

~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Warszawa

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści