www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Powstanie Warszawskie
  Obrona Starówki  

Pomnik Bohaterów Powstania Warszawskiego
należy do najbardziej udanych w Warszawie - ma czytelną formę, jest dobrze wyeksponowany i posiada wokół siebie dużą przestrzeń ochronną, podkreślającą jego powagę.
Pomnik Powstania Warszawskiego

Kluczowym miejscem obrony Starówki był Plac Krasińskich. I to właśnie tu w roku 1989 stanął monumentalny pomnik ku czci bohaterów Powstania Warszawskiego. Praca dłuta Wincentego Kućmy w oprawie architektonicznej Jacka Budyna przedstawia m.i. żołnierzy schodzących do kanałów. Po to, by przetrwać i aktywnie działać Powstańcy wykorzystywali dziesiątki kilometrów podziemnych przejść do przedzierania się pod okupowanymi rejonami. Ich dramat ukazał Andrzej Wajda w filmie "Kanał". W tle Pomnika Powstania Warszawskiego stoi gmach Sądu Najwyższego.

Podczas uroczystości z okazji 50 rocznicy wybuchu Powstania to właśnie w tym miejscu ówczesny prezydent Republiki Federalnej Niemiec Richard Herzog przeprosił naród polski za rozpętanie przez Rzeszę II wojny światowej i krwawe stłumienie Powstania.


Autor: Katarzyna Kemus

Warszawa

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści