Ariowie, którzy w starożytności dotarli do brzegów Gangesu zajęli się rolnictwem i pasterstwem. Rzeka służyła im jako droga transportu. Jednocześnie zaczęto czcić Ganges jako miejsce oczyszczenia.
Ganges wypływa w Gaumukh, z "Pyska krowy", znajdującego się na wysokości 3860 m n.p.m., w pobliżu góry Gangotri w Himalajach. Gaumukh jest miejscem licznych pielgrzymek.
Gangotri
"Pysk krowy" - źródło Gangesu
Nie ma na świecie rzeki tak wielbionej i szanowanej przez tylu ludzi jak Ganges. Hindusi nazywają ją Ganga co w sanskrycie znaczy "bystra". O Gangesie pisał Wergiliusz i Owidiusz, a później Dante. Według starych opowieści Ganga była rzeką niebiańską i przepływała przez główny raj hinduski Brahmalokę.
Naukowcy stwierdzili, że woda w Gangesie zabija zarazki cholery w ciągu 3 godzin. Ma ona właściwości bakteriobójcze gdyż w mule rzeki pełno jest drobin minerałów i srebra. Maharadżowie Jajpuru w pustynnym Radżasthanie, choć mieszkali przeszło 300 km od Gangesu, pili tylko wodę z Gangesu i tylko w niej się kąpali.
Oczyszczająca kąpiel pielgrzymów w nurtach Gangesu
Święte miasto buddyjskie Bodhgaya, gdzie Siddartha Gautama siedząc pod drzewem figowym dostąpił całkowitego oświecenia i stał się Buddą, leży nad Gangesem i Sonem w środkowym Biharze.