www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Pracownia ceramiczna
   Historia ceramiki   

czara 6

Praczłowiek od chwili, gdy rozpoczął wytwarzanie narzędzi i przedmiotów użytkowych, przekazywał te umiejętności dalszym pokoleniom.

Dzisiaj, głównie dzięki rozwojowi technik masowej produkcji, ludzi otaczają przedmioty, o których nie mogliby nawet marzyć sto czy więcej lat temu. Przedmioty, na które kiedyś mogli sobie pozwolić jedynie królowie, książęta oraz ludzie szlachetnie urodzeni, stały się przedmiotami niemal codziennego użytku. I tak, ogromny rozwój, który przyniósł wiek dwudziesty, chociaż podniósł standard życia do wyżyn niespotykanych w stosunkowo krótkiej historii ludzkości, pozbawił równocześnie większość przedmiotów wartości indywidualnych, którymi cieszyły się one dawniej. Dzisiaj trudno nam zrozumieć szacunek z jakim odnoszono się do porcelanowej filiżanki dwa wieki temu.

Śledząc historię ceramiki widać, że procesy i techniki nie uległy zmianie, za to nastąpił postęp w dziedzinie twórczego projektowania.


end


Autor: Katarzyna Kemus

Ceramika

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści