www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Pracownia ceramiczna
   Glina   

czara 1

Obecnie łatwo i wygodnie kupić w sklepach z materiałami ceramicznymi, gotową glinę w stanie plastycznym, zapakowaną w folię.

Każda glina ma odmienny skład. To wpływa na indywidualne cechy gliny, różnicę barw, różną plastyczność, a także jej zachowanie podczas obróbki i wypalania, czy suszenia (glina zawierająca więcej wody, będzie się bardziej kurczyć). Np. do wyrobu cegieł, płytek podłogowych i doniczek używa się glin czerwonych, zawierających tlenek żelaza. Większość rodzajów gliny do kształtowania ręcznego można obrabiać lekko każdą techniką. Gliny przeznaczone do modelowania na kole, są gęste.

Glinę kształtowano od zarania dziejów. Podatność gliny daje nieskończone możliwości projektowania. Możliwości jest tak wiele, że twórczym odkryciom nie ma końca. Wytworzenie sprzętów z wypalonej gliny zrewolucjonizowało życie ludzi.


end


Autor: Katarzyna Kemus

Ceramika

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści