www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Pracownia ceramiczna
   Szkliwo   

czara 3

Ceramika była wypalana przez noc. Po wypaleniu wyrób trzeba poszkliwić i ponownie włożyć do pieca. Dopiero po wyjęciu z pieca widzimy jaki kolor tak naprawdę nabrało szkliwo, które wcześniej wybraliśmy. Dla próby nakładałam kilka szkliw, by zdobyć doświadczenie. Ciepło pieca zmienia naturę gliny i szkliwa, czyniąc je twardymi i trwałymi.

Podczas prac ze szkliwem trzeba starać się nie wdychać pyłu, ani nie spożywać posiłków, w miejscu w którym pracujemy, gdyż wiele materiałów wchodzących w skład szkliw jest toksycznych. Pokrycie szkliwem naczyń wykonanych z gliny zapewnia im odporność na wodę.

Drugą rzeczą jaką zrobiłam był kubek, wyszedł też większy, taki na zupę. Później był kot Bigimot, stróż domowego ogniska.


end


Autor: Katarzyna Kemus

Ceramika

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści