www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Mikrokosmos
   Dziwny jest ten świat   

Kot Schrodingera

W mechanice klasycznej świat funkcjonuje według własnych reguł i nie zależy od obserwatora. W mechanice kwantowej patrząc na obiekt wpływamy na jego zachowanie. Zjawisko to odkrył w 1925 roku Erwin Schrodinger, który zauważył, że światło przepuszczone przez dwie szczeliny, obserwowane w oświetlonym pomieszczeniu, zachowuje się jak cząstka. Natomiast przy świetle zgaszonym daje interferencję, czyli ma postać falową.

Obiekty kwantowe, gdy nie są poddawane pomiarom i nie oddziałują zbyt mocno z otoczeniem, nie mają na ogół określonego położenia i są rozmazane na wiele pozycji. W stanie kwantowym nie możemy określić położenia i prędkości cząstki. Świat kwantów jest pełen paradoksów, ale i nieograniczonych możliwości.
Na zdjęciu narodziny jednocześnie żywego i martwego kota Schrödingera. Zgodnie z regułami tzw. interpretacji kopenhaskiej, do momentu przeprowadzenia pomiaru, tzn. stwierdzenia, co stało się z kotem, jego stan jest fundamentalnie nieokreślony – kot jest jednocześnie żywy i martwy (stan superpozycji).


~:~



Autor: Krzysztof Drupka

Kosmos

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści