www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Pozytywne myślenie
  Nawyki emocjonalne  

Emocje

Ważnym celem nauki pozytywnego myślenia jest wyzbycie się, wykorzenienie z podświadomości przejętych z zewnątrz negatywnych stereotypów emocjonalno - myślowych. Nasze złe nawyki wywołują: zmartwienia, niezadowolenie, skłonność do krytykowania innych, brak poczucia własnej wartości, etc. By te nawyki zmienić musimy je rozpoznać po towarzyszących im myślach. Nie jest to proste gdyż te myśli są zazwyczaj ukryte. Czasami pojawiają się w naszej świadomości i znikają niezauważone. Myśli te dostrzegamy podczas naszych snów.

Chcąc uchwycić negatywne myśli trzeba uważnie wsłuchiwać się we własne emocje. Należy analizować jakie słowa, jakie zdarzenia wywołują w nas negatywne odczucia. Dobrze jest takie myśli zapisać i zastanawiać się nad ich sensem. W ten sposób osłabiamy tkwiące w nich złe emocje. Wiele z tych myśli stoi w sprzeczności z naszymi życiowymi potrzebami, dlatego spychamy je do podświadomości. Warto podkreślić, że w ten sposób rozumiane pozytywne myślenie wymaga odwagi, gdyż związane jest ze zmiana nawyków i poznawaniem nowych obszarów naszej osobowości.

Poznając własne myśli warto określić ich pochodzenie, co umożliwia odcięcie się od ich źródła. Odcięcie od źródła wydaje się konieczne, gdyż w ten sposób przestajemy utrwalać negatywne odruchy emocjonalne. Gdy ich nie utrwalamy jest szansa, że wygasną. Proces ten możemy przyspieszyć starając się racjonalnie, obiektywnie patrzeć na życie oraz stosując właściwe afirmacje.
Trwała zmiana sposobu myślenia wymaga przede wszystkim tworzenia własnych wzorców myślowych, czyli własnego systemu wartości będącego drogowskazem w naszym życiu.

Własny system wartości jest zgodny z naszą naturą. W tym celu musimy wiedzieć kim jesteśmy, co jest dla nas dobre, jakie postępowanie dodaje nam sił, o czym marzymy. Rozmyślaj dużo na ten temat. Gdy myśli rozpalają twoje emocje są one dla ciebie ważne. W ten sposób budujesz i zakorzeniasz w podświadomości własny system myślenia i wartości, będący trwałą podstawą pozytywnego myślenia. Tak budowane wzorce zachowań emocjonalnych są zgodne z twoim charakterem. Postępowanie zgodnie z nimi dodaje ci sił.


==== ====


Autor: Krzysztof Drupka


Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści