www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Czarnogóra Bałkany I
  Czarnogóra  

Czarnogóra

Monte Negro - Czarna góra - tak Wenecjanie nazywali górzysty kraj, gdy spoglądali na tutejsze czarnej barwy ołowiano - szare szczyty dziewiczych gór. Rejony górskie zajmują znaczną część terytorium kraju. Dają schronienie niedźwiedziom, wilkom i dzikim kotom. Surowe warunki życiowe, brak urodzajnych pól i zielonych pastwisk stworzyły tu typ człowieka zahartowanego i mocnego, który miłuje wolność, godność osobistą i siłę fizyczną. Jego codzienne życie jest surowe i skromne. Czarnogóra nie dzieliła losów innych sąsiednich krajów, zachowując względną samodzielność, nie ulegając podbojom w okresie gdy sąsiednie kraje były w niewoli.

Lilia - Czarna Góra
Lilia - Czarna Góra

W okresie Imperium Rzymskiego tereny dzisiejszej Czarnogóry należały do prowincji ilirskiej. Później, gdy w tym kraju zamieszkali Słowianie, przybrał on nazwę Zety, która stała się niepodległym księstwem.

Państwo Zeta - Czarnogóra zostało założone w XI w. Od 1077 r. było królestwem. Utraciło niepodległość w 1499 i pozostawało w niewoli tureckiej, co prawda nieraz tylko formalnie, do XIX w.

~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści