www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Czarnogóra Bałkany I
  Sceneria wybrzeża  

Rzeźba

Czarnogóra to przede wszystkim piękne plaże, czyste morze, zabytkowe miejscowości i zadziwiające bogactwo przyrody. 300 km wybrzeża Czarnogóry, z większymi i mniejszymi zatokami oraz ocienionymi piniowymi lasami, to kwintesencja piękna adriatyckiej i bałkańskiej przyrody. Panuje tu klimat podzwrotnikowy, z typową dla niego roślinnością: palmy, cyprysy, figowce, a w pasie przybrzeżnym klimat śródziemnomorski.

Wybrzeże Adriatyku w Czarnogórze należy do najczystrzych w basenie Morza Śródziemnego, również dzięki temu, że ochrona przyrody została zapisana w konstytucji, jako jeden z głównych celów państwa. 10 kąpielisk zostało wyróżnionych Błękitną Flagą w 2005 r., za czystość wody morskiej i plaż. Balsamiczne powietrze jest nasycone zapachem żywicy i lawendy. Czarnogóra to kraj wysokich, niedostępnych Gór Dynarskich oraz czystej morskiej wody. Można tu spotkać wyjątkową różnorodność krajobrazów. Jadąc z Belgradu w stronę czarnogórskiego wybrzeża obserwujemy zmieniający się krajobraz. Najpierw wśród zieleni wyłaniają się piękne skalne tunele gór. Trzeba jechać krętymi drogami ostrożnie i z wyczuciem, żeby nie zakręciło się w głowie na zakrętach. Jadąc staramy się przyjąć panującą tu zasadę "nema problema" czyli nie ma potrzeby się niepotrzebnie denerwować. Krajobraz, który wyłania się przed nami wynagradza nam wszelkie trudy podróży.

Czarnogóra

W Czarnogórze sceneria wybrzeża należy do najpiękniejszych jakie można spotkać wokół basenu Adriatyku. Wycieczka malowniczą Magistralą Adriatycką obfituje w piękne, zapierające dech w piersiach widoki oraz nietuzinkowe miasteczka i rybackie wioski.

~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści