www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Łazienki
  Pałac na Wyspie  

Pałac Na Wyspie
od strony pomnika Jana III Sobieskiego. Widoczną na zdjęciu północną fasadę pałacu zdobi portyk z tympanonem, ze stojącymi na obu krawędziach posągami Achillesa i Pallady. Widoczną balustradę zwieńczają kamienne wazony.
Pałac na Wyspie

Pałac Na Wodzie był pierwszą budowlą Łazienek. W końcu XVII w. znajdował się tu pawilon wypoczynkowy zwany Łaźnią, zaprojektowany przez Tylmana z Gameren dla Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Od 1764 r. stanowił własność króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obecny wygląd pałacu jest wynikiem rozbudowy pawilonu w latach 1772 - 1793 według projektów Dominika Merliniego i Jana Christiana Kamsetzera.

Satyr trzymający latarnię

Obecny klasycystyczny pałac z lat 1792 - 1793 składa się z korpusu głównego, dobudowanych doń skrzydeł bocznych, piętra z belwederem oraz dwóch pawilonów połączonych z pałacem kolumnadą przerzuconą nad kanałami. Architektem pałacu był Dominik Merlini, a projektantem wnętrz Jan Chrystian Kamsetzer.

~:~Autor: Krzysztof Drupka

Warszawa

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści