www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Łazienki
  Podchorążówka  

Piotr Wysocki

W niedalekim sąsiedztwie Pałacu Na Wyspie, we wschodniej części ogrodu, stoi pokaźnych rozmiarów, lecz o skromnym wyglądzie zewnętrznym, piętrowy budynek dawnej kuchni i oficyny z mieszkaniami, tak zwana Wielka Oficyna, zwana również Podchorążówką. W 1778 roku obiekt gruntownie przemieniony według projektu Dominika Merliniego ozdobiono kolumnowym portykiem. W 1788 roku wybudowano nowe skrzydło od strony południowej.

Budowla uzyskała plan prostokątnej podkowy a także piętro. Dzisiaj mieszczą się tu sale wystaw czasowych, magazyny i pracownie muzealne, a w skrzydle północnym mieści się między innymi ekspozycja różnorodnych dzieł sztuki z kolekcji Ignacego Jana Paderewskiego. W głównej sali (dawnej kuchni) urządzane są koncerty.Z Podchorążówki, skoszarowani podoficerowie pod wodzą Piotra Wysockiego ruszyli do walki o niepodległość ojczyzny.

Wysocki Piotr (1797–1874), podporucznik armii Królestwa Polskiego, instruktor w warszawskiej Szkole Podchorążych Piechoty. W grudniu 1828 roku współorganizator i przywódca tajnego związku patriotycznego, zwanym Sprzysiężeniem Wysockiego, który doprowadził do wybuchu 29 listopada 1830 roku powstania listopadowego. W czasie obrony Warszawy ranny, wzięty do niewoli i zesłany na Syberię, skąd wrócił 1857 roku.


~:~


Autor: Krzysztof Drupka

Warszawa

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści