STUPA - monument buddyjski
Stupy budowane od tysięcy lat w Azji, wpływają pozytywnie na pole mocy całego wszechświata. Około 300 r. p.n.e. cesarz Aśoka zjednoczył zbrojnie północne Indie, oddał się praktyce buddyjskiej i stał się największym budowniczym Stup. Wybudował ich ok. 80 000. Pojawiające się stupy stanowiły symboliczny i widoczny znak rozpościerającej się energii Buddyzmu w Indiach. Stupy powinny promieniować pozytywna energią, dlatego proces ich budowy jak i układania w nich relikwiów jest powolny i skomplikowany. W miarę upływu czasu stupy budowano coraz smuklejsze.
Poniżej przedstawiam 8 rodzajów stup:
- Stupa lotosu - została zbudowana w czasach Buddy Śakjamuniego w Lumbini.
- Stupa Oświecenia albo stupa zwycięstwa nad przeszkodami - została zbudowana przez króla Bimbisarę w Bodhgaja, z okazji osiągnięcia przez Buddę oświecenia. Symbolizuje cel buddyjskiej drogi.
- Stupa mądrości lub inaczej stupa szesnastu bram - została zbudowana z okazji udzielenia przez Buddę pierwszych nauk o Czterech Szlachetnych Prawdach w Sarnath Waranasi.
- Stupa cudów - Budda przekonywał ludzi, mających błędne poglądy, o prawdziwości swojej Dharmy dzięki cudom. Stupa o tej formie została zbudowana przez osobę o imieniu Lisabi w Śrawasti.
- Stupa przybycia z nieba Tuszita - Budda poświęcił swej matce nauk w świecie bogów, w niebie Tuszita. Zstąpienie z tego obszaru symbolizują liczne stopnie tej stupy. Powstała ona w Szanaksa.
- Stupa pojednania - Dewadatta, kuzyn Buddy, wywołał problemy sądowe. Stupa ta została zbudowana w Radżgir z okazji przywrócenia zgody w społeczności praktykujących.
- Stupa całkowitego zwycięstwa - na krótko przed śmiercią, na prośbę swoich uczniów, Budda przedłużył swoje życie o trzy miesiące. Wydarzyło się to w Wajshali.
- Stupa parinirwany - ta forma świątyni buddyjskiej symbolizuje wejście w parinirwanę w Kuszinagara. Główna jej część ma formę dzwonu i symbolizuje doskonałą mądrość Buddy.
W literaturze Buddyjskiej możemy wyróżnić:
- Vinaya - kodeks buddyzmu i drogi moralnej, używany głównie przez mnichów.
- Dharma - nazwa głównej doktryny buddyzmu.
- Sutra - kolekcja dyskusji i kazań Buddy, jak Cztery Szlachetne Prawdy lub Sutra Serca w Buddyzmie Mahayana. Kazania obejmują kodeks moralny, techniki medytacyjne i filozofię buddyzmu.
- Mantry czyli wielokrotnie powtarzane frazy ułatwiające osiągnięcie stanu duchowości.
- Tantry czyli teksty w Vajrayanie ( głównie Tybet ) ułatwiające wizualizację mandali i głębszą medytację. Służą do osiągnięcia nirwany. Praktyki pełne rytuałów i obfitujące w bogatą symbolikę.