www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Buddyzm
  Ewolucja buddyzmu  


Hinayana

Hinayana - indyjskie korzenie buddyzmu.


Buddyzm EWOLUCJA BUDDYZMU

Przez pierwsze 500 lat uczniowie Śakjamuniego pozostawali wierni doktrynie Buddy. Śravaka - słuchacze zebrali trzy kosze pism pochodzących od Mistrza: dyscyplina - vinaya, mowa - sautra, nauka - abbidharma. Był to okres gdy buddyzm zadomowił się w Indiach i przedostał do Cejlonu. Okres ten nazywany jest Hinayana - Mały Wóz [ buddyzm przeznaczony dla mnichów ]. Liczne klasztory powstałe w tym czasie miały znaczący wpływ na kulturę Indii.

W tym samym okresie ludzie świeccy z większym zainteresowaniem słuchali opowiadań o wcześniejszych wcieleniach Buddy. Podziwiali oni dowody jego szczodrobliwości, cierpliwości i mocy. Zatroskani o własną duchowość doszli do stworzenia postaci Bodhisattwy - osoby, która jest nie tylko przewodnikiem ale i zbawcą innych. Podczas gdy Śravaka dąży do stanu własnej świętości [buddyzm medytacji], Bodhisattwa służy swoim braciom, przygotowując ich do zbawienia [buddyzm wiary]. W buddyzmie wiary zasługi Bodhisattwy zostają przeniesione na wiernego. Bierze się stąd doktryna o byciu w stanie Buddy, która bazuje na wierze, że każdy człowiek nosi w sobie cząstkę Buddy, a to otwiera przed nim drogę do przebudzenia.

W procesie ewolucji buddyzmu powstały dwie ścieżki: Podział buddyzmu na szkoły był wynikiem wchłaniania tradycji krajów gdzie się rozprzestrzeniał. W krajach zachodnich kultywowane są różne formy buddyzmu, z preferencją Buddyzmu Tantrycznego.


Autor: Krzysztof Drupka


Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści