W mitologii Kreta kojarzona jest z postacią króla
Minosa, potężnego władcy wyspy, który zapewnił Krecie świetność, rozkwit oraz panowanie na morzu. Legenda o Minotaurze, synu Minosa, odbija wspomnienie dawnej potęgi Krety.
Ariadna
Minotaur półczłowiek, półbyk, był więziony przez ojca Minosa, w niedostępnym labiryncie na Krecie. Labirynt zbudował
Dedal.
Attyka składała
Minotaurowi coroczny haracz w postaci siedmiu dziewcząt i siedmiu chłopców ofiarowanych potworowi na pożarcie. Zgodnie z legendą Minotaura zabił ateński heros Tezeusz z pomocą
Ariadny, która ofiarowała mu kłębek nici i poleciła nim oznaczyć drogę w labiryncie. Idąc po śladach rozwiniętej nici Tezeusz, po zabiciu Minotaura, wyszedł z labiryntu.
Dedal
Więziony przez Minosa Dedal, mityczny budowniczy i wynalazca ateński, wraz z synem Ikarem, usiłowali wydostać się z niewoli dzięki specjalnym skrzydłom skonstruowanym przez Dedala. Lecąc na skrzydłach Ikar nazbyt zbliżył się do słońca, które stopiło wosk zlepiający pióra skrzydeł i Ikar utonął w morzu.
Ruiny pałacu Minosa
Nauka potwierdza tradycję mityczną, prawdą jest bowiem dawna potęga Krety. W wyobrażeniu labiryntu można dostrzec wspomnienie wielkich budowli kreteńskich. Kreta jest najstarszym ośrodkiem cywilizacji w tej części basenu Morza Śródziemnego. Ta starożytna kultura ( ok. 3000-1000 lat p.n.e. ) właśnie od imienia Minosa została nazwana, przez wielkiego archeologa prowadzącego tu pierwsze badania, sir Artura Evansa, cywilizacją minojską.
~:~