Kapadocja to niezwykła kraina, gdzie w skałach natura uformowała najdziwniejsze kształty. Kościoły, klasztory, domostwa i całe podziemne osady wykute w tufie, czyli miękkich powulkanicznych skałach, tworzących księżycowe krajobrazy.
Cud natury - Pamukkale w Anatolii. To słynne białe tarasy i wodospady zwane też "Bawełnianym Zamkiem", utworzone z nacieków wapiennych, oraz gorące źródła, w których można zażyć kąpieli. Ponad 15.000 lat tworzyły się te olśniewające półki o fantazyjnych kształtach i baseny wypełnione turkusową wodą.
Kusadasi z powodu małej odległości od greckiej wyspy Samos oraz ważnego miejsca zajmowanego w rozkładach rejsów wielu statków pływających po Morzu Egejskim stało się popularnym ośrodkiem turystycznym.
Efez położone zaledwie 3 km od Kusadasi. To jedno z najlepiej zachowanych starożytnych miast na świecie. Antyczne miasto Efez to perła kultury jońskiej. Warte zwiedzenia są pozostałości kultury jońskiej -świątynie, teatr, fasada biblioteki i świątynia Artemidy - kolejny z 7 cudów świata. W IV w. p.n.e. Efez był największym portem greckim, potem stolicą rzymskiej prowincji, a wreszcie dużym ośrodkiem wczesnego chrześcijaństwa. Wydaje się, że będąc tutaj jesteśmy w Grecji i, że to miasto wciąż żyje. Stąd pochodził Heraklit, a w niedalekim Milecie (obecnie Menderes) nauczał Tales. W okolicach Efezu znajduje się Wzgórze Słowików i dom, w którym ponoć ostatnie lata życia spędziła Matka Boska. Muzeum Efezu prezentuje historię wykopalisk.
Tales z Miletu żyjący w VI w p.n.e. był myślicielem, prekursorem filozofii. Tales zapoczątkował filozoficzne poszukiwania podstawowych, niezmiennych elementów na jakie można "rozłożyć" rzeczywistość. Wodę uznawał za początek wszystkiego. W sto lat po nim, w tym samym kierunku poszedł Demokryt, który wprowadził pojęcie atomu jako najmniejszej niepodzielnej cząstki.
~:~