Oprócz menadżerów firm, marketingowe spojrzenie na życie musi stosować każdy z nas. Jesteśmy towarem na rynku pracy i chcąc wyżywić siebie i rodzinę musimy się dobrze na nim prezentować i sprzedać.
Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej zjawisko to nasili się. Warto zatem poznać kilka psychologicznych aspektów działań marketingowych. Zaprezentuję je na przykładzie relacji z naszym hipotetycznym "partnerem" rynkowym, którym może być potencjalny klient, pracodawca, wspólnik...
Naszemu działaniu towarzyszą dwa rodzaje napięć:
- napięcie związane z kontaktem dwojga ludzi i
- napięcie wynikające z zadania do zrealizowania.
Poniżej podam zachowania sprzyjające nawiązaniu lepszej relacji z partnerem, czyli zmniejszeniu obu napięć.
- Problem partnera powinniśmy wziąć sobie do serca. Podczas rozmowy szczerze na niego patrzeć, słuchać sercem, upodabniać się do rozmówcy i dużo mówić o wspólnych sprawach.
- Przekazywanym informacjom należy nadawać ton określonych emocji.
- Należy używać słów i zdań mających znaczenie emocjonalne dla partnera, czyli takich, które pobudzają jego emocje.
- Ilustrujcie swoje myśli faktami, liczbami, o których wiecie, że już znajdują się w umyśle partnera.
- Zarysowujcie tylko drogi własnych myśli, nie starając się ich skrupulatnie udowadniać ponieważ tylko one mogą być źródłem marzeń.
- Kontrolujcie równowagę pomiędzy własnymi wypowiedziami i uważnym słuchaniem partnera. Mówcie ładnym głosem stosując pauzy.
- Kontrolujcie harmonię pomiędzy tym co mówicie a waszym zachowaniem, gestami, atmosferą rozmowy.
- Sprecyzujcie jasno cele rozmowy.
- Starajcie się dobrze poznać partnera w celu: znalezienia w jego głowie rozwiązania problemu oraz zaistnienia w jego świadomości, zgodnie z wyznaczonym sobie celem rozmowy.
- Stawiajcie pytania w taki sposób by rozmowa przebiegała w kierunku określonym przez wasze cele.
- W rozmowie kładźcie akcent na wspólne interesy.
- Nie zapominajcie, że w konwersacji "less is more".
Działając zgodnie z duchem czasu jesteś skazany na ciągłe ryzyko. W zasadzie sam powinieneś je kreować by móc sprawdzić realne możliwości własnych pomysłów. W ten sposób eksperymentując budujesz sobie przyszłość. Powinieneś szybko wyciągać wnioski z własnych błędów, a przeszkody omijać nie zniechęcając się.