www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Komunikacja
   Portret   

Zrobienie dobrego portretu wymaga nawiązania kontaktu z osobą fotografowaną, wzajemnej komunikacji. Dobry portret rodzi się z zaufania.

Celem dobrego portretu jest ukazanie prawdy o emocjach osoby fotografowanej. W praktyce jest to możliwe tylko wtedy, gdy zdjęcie wykonane jest z ukrycia. Tak bywa rzadko. Zazwyczaj emocje osoby fotografowanej są zakłócane przez:

Portret fotograficzny ukazuje zatem prawdę o relacji. Fotograf powinien być jej świadomy i starać się ją ukierunkowywać zgodnie z treścią i przyjętą formą zdjęcia.

Poniżej podam kilka wskazówek ułatwiających wykonanie dobrego portretu.

Umysł Psychologia portretu      

J.M. Cameron - 1867
Nie każdy nadaje się do portretowania. Osobom "zamkniętym" trudno jest wydobyć autentyczne emocje. Gdy to nie wychodzi bądź cierpliwy i umów się na bardziej sprzyjający dzień.

Bądź uważny i staraj się uchwycić odpowiednio "emocjonalny" moment na wykonanie zdjęcia.

Umiejetnie nawiązana relacja zmniejsza świadomość fotografowania. Pamiętaj, że szczere spojrzenie w obiektyw ułatwia jej ukrycie.

Prowadząc rozmowę możesz wydobyć pożądaną emocję. Np. zadając kłopotliwe pytanie uzyskasz myślący wyraz twarzy :-)

Połówki twarzy nie są jednakowe. Warto koncentrować się na bardziej dynamicznej. Przykładowo Marlena Dietrich fotografowała się tylko z jednej perspektywy, którą uważała za bardziej korzystną.

Fotografując bliską osobę staraj się tłumić intymne emocje, wydobywając uczucia bardziej uniwersalne.

Umysł Forma zdjęcia      

Przyjęta forma portretu jest równie ważna jak jego warstwa psychologiczna. Celem formy jest nadanie zdjęciu porządku estetycznego. Dlatego elementy formy jak: kształty i kolory powinny nadawać równowagę całości.

Ograniczenie zbędnych detali na zdjęciu ułatwia uchwycenie równowagi oraz koncentracje na zasadniczym temacie zdjęcia. W tym celu dopuszczalna jest również aranżacja otoczenia.

Tło w portrecie jest tak samo ważne jak twarz portretowanego. Tło, otoczenie tworzy charakter portretu, który powinien być zgodny i osobowością fotografa.

Należy unikać podwójnych cieni oraz kontrolować, czy w zacienionych polach widoczne są szczegóły.


~:~


Autor: Krzysztof Drupka

 

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści