www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Szwecja Szwecja
  Thor, Freya, Odyn  

Umysł Thor      

Thor, wyglądem przypominający Jowisza, był panem powietrza. Rządził burzami, deszczem i w okresie żniw dobrą pogodą. Był symbolem fizycznej siły i logiki. Kiedy groził głód ofiarę składano Thorowi, kiedy zagrażała wojna Odynowi, a przed ożenkiem Freyi.

Umysł Freya      

FreyaFreya była zwierzchniczką stworzeń rodzaju żeńskiego (disir) odpowiadających za płodność w przyrodzie i u ludzi. Freya to bogini plonów, szczęścia, urodzaju, pokoju, rodziny i rozkoszy.

Umysł Odyn      

OdynOdyn odznaczał się niezwykłą mądrością. Był stary, istniał od początku czasów, wszystko było mu wiadome, jednak nigdy nie przestawał dociekać i badać. Znał sztukę przepowiadania przyszłości, "swoim zaklęciem potrafił gasić ogień, uciszać morze i zmieniać kierunek wiatru". Dosiadał ośmionogiego konia. Odyn kierował wojną i obdarzał ludzi męstwem i odwagą przeciwko wrogom.


Szwecja

Autor: Katarzyna Kemus

Szwecja

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści