www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Warszawa przyszłości
  Sąd Najwyższy  


Sąd Najwyższy

Gmach nowego Sądu Najwyższego w Warszawie otwarto uroczyście w 1999 r. Poza Sądem Najwyższym w gmachu mają siedzibę Sąd Apelacyjny oraz Instytut Pamięci Narodowej.

W II Rzeczpospolitej siedzibą Sądu Najwyższego był Pałac Rzeczypospolitej na placu Krasińskich (nowy gmach stoi naprzeciw tego pałacu). Po II wojnie światowej, w 1945 r., Sąd Najwyższy tymczasowo ulokowano w Łodzi. Do Warszawy wrócił w 1950 r. Od tego czasu mieścił się przy ul. Ogrodowej, w jednym ze skrzydeł wielkiego gmachu warszawskich sądów - rejonowych i okręgowego. Dzięki przeprowadzce Sądu Najwyższego, jego dotychczasowe pomieszczenia przejęły stołeczne sądy.

Sąd Najwyższy

Gmach Sądu Najwyższego w Warszawie zbudowany został w sposób nadający mu wygląd pokrytego patyną czasu. Umieszczone na jego kolumnach łacińskie inskrypcje to dodatkowa „patyna intelektualna”. Inskrypcje dają nam poczucie ciągłości cywilizacyjnej z Rzymem, prawem rzymskim, a także późniejszymi źródłami prawa, w dużym stopniu inspirowanymi rzymskimi wzorami.

~:~


Autor: Krzysztof Drupka

Warszawa

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści