www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Warszawa przyszłości
  Kolmex  


Kolmex
Budynek został wybudowany na początku lat dziewięćdziesiątych. Był jednym z pierwszych nowoczesnych biurowców wybudowanych w tym okresie w stolicy. W gmachu Kolmexu rozpoczynała swoją działalność, na rynku polskim, firma Microsoft.
Budynek Kolmexu

Budynek KOLMEX ma już swoją blisko 10-letnią historię. Zlokalizowany został w Obszarze Bussinesu w Warszawie, u zbiegu dwóch ulic Grzybowskiej i Towarowej. Jego architektura już na trwałe wpisała się w pejzaż Warszawy, który jeszcze nie tak dawno - w tym rejonie - przypominał smutny widok pozostałości II wojny światowej, tu i ówdzie epatujący nowoczesnością lat 60-tych.

Przed wojną teren ten wypełniały domy czynszowe zamieszkałe przez rodziny robotnicze i hale targowe ciągnące się od - nieistniejącego już dzisiaj - placu św. Kazimierza.

Dzisiaj wśród wielu nowoczesnych budynków biurowiec KOLMEXU zachwyca oryginalnością, dynamizmem formy, rozmachem ale jednocześnie umiarem elegancją i estetyką.

Budynek stanowi narożną kamienicę. Nad głębokim podcieniem wejścia zawieszona jest zasadnicza bryła budynku. Podtrzymuje ją rząd słupów o ładnych, smukłych proporcjach. Elewacja pokryta jest na przemian połyskującym błękitnie szkłem oraz marmurem w kolorze czerwonym w ten sposób, że płaszczyzny ścian szklanych przenikają się z marmurowymi pod kątem. Uskok bryły zaakcentowany jest okładziną z blachy emaliowanej o szaroniebieskim odcieniu.

Efektownym i zaskakującym rozwiązaniem architektonicznym jest część budynku, szczególnie zarysowująca się na tle nieba ostrokątny kokpit mieszczący salę konferencyjną.

W architekturze budynku wykorzystano urządzenia techniczne jako równoczesne elementy dekoracji czego wyrazem są wyeksponowane na zewnątrz koła otworów wentylacyjnych zaś ponad dachem obraca się czujnik badający natężenie promieni słonecznych i siłę wiatru, w zależności, od których powoduje ustawienie rolet w oknach.

Architektoniczna konstrukcja budynku oparta jest na zasadzie zwartej przedwojennej kamienicy, gdzie odpowiednikiem ciemnego podwórka-studni jest przykryte szkłem słoneczne atrium, w którym mieści się restauracja.

~:~


Autor: Krzysztof Drupka

Warszawa

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści